SAKLIKENT FETHİYE

SAKLIKENT

Saklıkent’e gittiğiniz zaman size tavsiyem çok sağlam bir sandalet giymeniz. Eğer sandaletiniz kopacak cinsten ise orda plastik ayakkabı satıyorlar. Benim terliklerim çok sağlam çıktı. Belinize kadar sudan geçeceğinizi de belirteyim. Bir ipe tutunarak hızlı akan sudan geçmek zorundasınız. Çoğu arkadaş fotoğraf makinalarını bıraktı.4-5 kere farklı zamanlarda gittim.her gidişimde de coğrafyacı olarak büyülendim. Bazı yerlerde vadi o kadar daralıyor ki .Resimlerde görebilirsiniz. Yalnız suyun derinliğini tahmin edemiyorsunuz. Tümsek  yada boşluk denk gelebiliyor. Daha önceki geldiklerimde çok ilerlere gidebilmiştim. Ama bir tümseği görmediğim için fena çarpmıştım. Şişliği 1 ay geçmemişti. O yüzden yere basarken acele etmeden sağlam basmak gerekiyor. İki kızımı babasına bırakıp ben ilerlere doğru gittim .Turdaki kızlar beni iki çocuklu tanıyınca abla çocukları ne yaptın dediler. Çocuklu olmak pasif olmak değildir. Ben buraları kaçıncıya arşınlıyordum oysaki bilseler.21 temmuz 2014 tarihinde ani su baskını olduğu için burada 3 turist can vermişti onu belirtmeden geçemeyeceğim.

Videoyu izlerseniz vadinin bazı yerlerinde ne kadar birbirine yaklaştığını göreceksiniz

 

 Yöredeki irili ufaklı kanyonların meydana gelmesinde tektonik emarelerin yanında, karst oluşumunun da önemli rol oynadığı görülmektedir. Özellikle Saklıkent Kanyonu içerisinde, bazı kesimlerin, karstik tünellerin çökmesi sonucu, kanyonun oluşumuna katkıda bulunduğu gözlenmektedir.

Ayrıca bizim turistlerden öğrenecek çok şeyimiz var .Ne kadar uzaklardan bizim ülkemize çoluk çombalak  geliyorlar. Biz çocukla gitmeye kalktık mı aa çocuğun ne işi varrmış bırak çocukları diyenleri çok duydum. O yüzden inatla ve azimle Türklerinde çocukla gezmesi gerektiğini    haykıracağım.

İnsan beyni buranın nasıl oluştuğunu anlamakta zorlanıyor. Depremde etken akarsu da etken. Tabi bunlar çok uzun yıllar boyunca olduğu için biz buna inanamıyoruz.

 

 

 

O kadar daralıyor ki kanyon bu eşsiz doğa harikası karşısında Allah’ın yarattığı güzellikleri bir kere daha idrak etme fırsatımız oluyor.

 

 

 

Burdan geçerken bele kadar ıslanmayı göze alın.

 

Bunlarda yine bekarken gezdiklerim.

Buda yeni evli hallerim:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir