KEKOVA ANTALYA

KEKOVA ANTALYA

 

Kekova, Antalya ilinin Demre ilçesi yakınlarında Kaleköy ve Üçağız açıklarındaki küçük, kayalık bir adadır. Kaynaklara çoğu kez “Kakava” diye geçmiştir. 4.5 km²’lik yüzölçümü olmakla birlikte bu adada kimse yaşamamaktadır. Üzerinde pansiyonlar ve kafeler bulunan adaya teknelerle ulaşım sağlanmaktadır.
.
Kuzey tarafında ikinci yüzyılda depremlerle yok olan antik Dolkisthe kentinden kalma batıklara yer yer rastlanır. Kekova, Bizans döneminde yeniden kurulup gelişmiş fakat gelişmesi Arap istilaları yüzünden devam edememiştir.
Kekova ve çevresi 18 Haziran 1990’da Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından sit alanı ilan edilmiştir. Tüm yüzüş ve dalışların hükümet tarafından özel izin alınarak yapılması kararlaştırılmışsa da sonraki yıllarda bu yasak, tarihî batık olanlar haricindeki yerler için kaldırılmıştır.

 
Suyun rengi mükemmel ötesi.Maldivlere gerek yok.Bizim de Kekovamız var.
 
 
KARSTİK KAYAÇLAR HERYERDE.Karstik yapı kolayca eriyebilen kayaçlardır.Kireç bulunduğu için yapısında rengide beyaz dolayısıyla.
 

 

 

 

 

Bu koyda mola verdik ve muhteşem ötesi denizde yüzdük.

 

 

 

 

 

 

Suyun rengi Turkuaz ötesi….

 

 

 

 

 

 

Kekovadaki teknelerin büyük kısmında camlı bölme sayesinde alttaki kalıntıları ve balıkları çok rahat bir şekilde görebiliyorsunuz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir