KAŞ KAPUTAŞ PLAJI

 KAŞ KAPUTAŞ PLAJI

Aşağıdaki fotoğraflar Kaş a giderken Kalkan da çekildi.Burası Teke Platosu olarak adlandırılır.Karstik arazilerle kaplıdır.Dağlar denize paralel uzanır.Bundan dolayıda kıyı şeridi fazla gelişmemiştir.Kalkanda denize girmek için çok çaba sarfetmeniz lazım.Kumsalı olan plajı yok.Aşağıya arabayla inip uygun yer aramanız lazım.Teke Platosu tenha nüfuslu yerler arasındadır.Çünkü arazi engebeli ve su problemi yaşanmakta içerilerde.Denizin şelf sahası dardır.(Şelf:Denizin 0-200 metre asındaki derinlikteki bölümü)denizin rengindende anlaşılıyor.Açık olan kısım çok az.

 

 

 

 

Kaş ile Kalkan arasındaki sahil yolu üzerinde bulunan kanyon ağzı plajı yani KAPUTAŞ PLAJI
Yer altından akmakta olan suyun deniz kıyısında kumlar arasından süzülmesi sonucu suyu genel olarak serin ve turkuaz rengindedir. Karayolundan 187 basamak inilerek plaja ulaşılır. Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü Kaputaş Mevkii’nde resimdeki yarmalar açılırken meydana gelen iş kazasında 4 işçi hayatını kaybetmiştir. Plajın hemen yukarısından geçen yolun kenarında; üzerinde, ölen işçilerin isimlerinin bulunduğu 2 adet tabela vardır

 

 

 

 

 

 

 

Antalya’nın batı kıyıları tenha nüfusludur.Görüldüğü üzre deniz yol hemen dağ yer alıyor.Yerleşecek alan yok.Ancak Kumluca Finike tarafı düz bir alana sahip bundan oraların nüfusu daha fazla.

 

 

Kaş küçük bir tatil şehri.Şimdilik bu kadar beton ama bir kaç sene sonra yukarılara kadar tırmanacak binalar.Bu güzellik kaybolmaz inşallah.

Karşıda MEİS ADASI bulunmakta.Bu kadar yakın mesafe ama ada bize ait değil.Ayrıca onlar bize gelebiliyorken biz onlara gidemiyoruz.Çünkü ondan AB ye üye biz değiliz.ayrıca olduda botunuz sürüklendi o tarafa pek tavsiye etmem.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir