İSTANBUL

İSTANBUL

RUMEL HİSARI

 Rumeli Hisarı , İstanbul’un Sarıyer ilçesinde Boğaziçi’nde bulunduğu semte adını veren hisar. Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethinden önce boğazın kuzeyinden gelebilecek saldırıları engellemek için Anadolu yakasındaki Anadolu Hisarı’nın tam karşısına inşa ettirilmiştir. Burası boğazın en dar noktasıdır. Mekânda uzun yıllardır Rumeli Hisarı Konserleri düzenlenmektedir.
Rumeli Hisarı’nın dibinde Boğaziçi Üniversitesi bulunmakta.Ordaki öğrencilere özenmemek elde değil.Deniz manzarasına karşı yurtta kalmak ve ders çalışmak ne güzeldir.
İstanbul’a  gidipte yat turu yapmamak büyük kayıptır.Boğazın tüm güzelliğini içinize işletecektir.

VALİDEBAĞ KORUSU
İstanbul’a erken saatlerde gidince trafik sorunu olmadan minübüsümüzle rahatlıkla ulaştık. İçeriye giremedik maalesef çünkü saat 9 bile olmamıştı.Burası meşhur Hababam Sınıfının çekildiği tarihi bina.Son günlerde de ağaçlarının kesilme durumu olduğundan gündemden düşmemişti.Şimdi Öğretmenevi olarak kullanılmakta.

 

Validebağ Korusu yeşilliği itibarı ile mutlaka gezilmesi gereken yelerden.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MARMARAY

Üsküdar’dan Sirkeci’ye geçmek için Marmarayı kullandık.İnmek için 3 ayrı aşamadan oluşan merdivenlerden indik.merdivenlerin ucu bucağ gözükmüyor.benim elimde bebek arabası olduğu için düzgün çekemedim.Bir dahaki gidişimde daha net bir fotoğraf eklerim.

 

 

ORTAKÖY

İstanbul’a gidince mutlaka uğrayıp kumpirini yediğimiz mekanlardan.

Camisi tamirattaydı ama son gittiğimde bitmişti.

EskiHisar iskelesinden Topçular iskelesine  giderken gün batımına denk gelirseniz  sizde bu manzarayı görebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir