SAN MARİNO

   SAN MARİNO

San Marino veya resmî adıyla San Marino Cumhuriyeti  Güney Avrupa’da İtalya Yarımadası içerisinde Apenin Dağları’nın küçük bir tepesinde bulunan bir ülke. Hiçbir denize kıyısı olmayan ülke, Avrupa’nın beş mikrodevletinden biridir.

 

IMG_4533

Dünyanın süregelen en eski devletlerinden biri olan San Marino, Roma İmparatorluğu İmparatoru Diocletianus’un Hristiyanlara işkence etmesi üzerine 3 Eylül 301 tarihinde Dalmaçyalı Hıristiyan bir taş ustası olan Marinus tarafından kurulmuştur. 61,2 km²’lik yüzölçümüne sahip olan ülke dünyanın en geniş 220. ülkesidir ve dünya alanının %0,01’inden daha azını kaplar

IMG_4523

Bu kadar teorik bilgiden sonra gelelim burada neler yaşadığıma. Otoparka otobüsümüz park ettikten sonra yukarı yokuş tırmanmaya başladık. İyi bir kondisyon sahibi olmanız gerekiyor. Çünkü çok yokuş bir ülke. Burası varılacak son nokta kale. İçeriye giriş 10 Euro diye hatırlıyorum. Kapıdan baktık yetti açıkçası. İçeride o zamana ait kıyafetler giyen kişiler bulunmakta. Müzikte o döneme ait olunca çok güzel olmuş doğrusu.

IMG_4533

 

IMG_4518

Yokuşu birde bebek arabası ile çıkınca eşime olan oldu.

IMG_4516

Çocuklarda güle oynaya çıktılar. Çocukla gezemem aman uğraşamam diyenlere örnek olsun.

 

IMG_4498

San Marino’nun her yeri manzara. Tam benlik doğrusu.

IMG_4500

San Marino’da konaklamak isterseniz Grand Hotel San Marino bulunmakta.

IMG_4501

Kale sadece yukarıda bulunmamakta. Aşağıda da uzantıları devam etmekte.

IMG_4492

San Marino Hükümet Binası

 

IMG_4489

 

IMG_4538

İnsan kendini özgür hissediyor. Uçsuz bucaksız ovaya yukarıdan bakmak ne güzel. Adamlar baskıdan kaçınca kimse gelmesin diye kaçmışlar tabi ki.

                                                                Aziz Marinus Bazilikası

IMG_4565

İçeriye girsem mi girmesem mi diye düşündüm ama buraya kadar gelmişken girmemek ayıp olurdu.

 

IMG_4571

 

 

 

IMG_4572

ı

İçerisi çok ferah. Kiliseler mimari  ve estetik açısından çok güzel yapıyorlar. Bizim camilerimiz nasıl boşsa hangi kiliseye gitsem boştu. Bir tek Paris’teki Montmartre’deki kilise doluydu. O da turistlerden dolayı doluydu.

IMG_4573

 

 

IMG_4577

Küçücük ülkede turist yoğunluğu çok fazla. Ulaşımı zor uzak olsa da gelmeyi tercih ediyorlar.

IMG_4586

Dar sokaklardan geçerek çıkanların yüz ifadelerinden de anlaşılıyor. Dükkanlarda biblolar küçük heykeller çantalar bulunmakta.

IMG_4599

 

IMG_4588

Fiyatlarda gözüküyor küçücük heykeller 18 Euro.

IMG_4589

 

 

IMG_4593

 

 

 

 

IMG_4594

San Marino’nun her yeri taş. Zaten adı da taş ustasından geliyor. Eğer restore edilmemiş halleri buysa hiç yıpranmamış duruyor.

IMG_4610

Orta Çağ’dan kalmış bir ülke olduğu için o dönemi yaşıyor insan.

 

IMG_4622

Adamlar rahatlık olsun diye asansör yapmışlar. Ama bu asansör bizim kaybolmamıza yol açtı. Onu da anlatmadan geçemeyeceğim doğrusu. Zik zak çize çize çıktık yukarı. Aşağı inerken aa ne güzel asansöre binelim dedik. Ama şu ayrıntıyı unuttuk. O kadar çok kat bulunmakta ki otobüsün hangi katta olduğunu bulamadık. Buluşma saatimizede 10 dakika vardı. Bir aşağı bir yukarı çıktık yok bulamadık. Benki (Maşşallah diyeyim) yol konusunda navigasyon gibiyimdir.  Ama o kadar çok kat olunca bilemedim doğrusu. Beni bir panik sardı. Cep telefonumun hattından dolayı arayamıyorum. Hadi telefon kulübesi buldum şarjı bitti açıp numarayı alamıyorum. Yani üst üste geldi hepsi. en son şu aklıma geldi. Fotoğraf makinasından ilk çektiğim yerin fotoğrafını gösterdim birine. Oda İngilizce bilmediği için el yordamıyla anlaştık. Bize gösterdi yeri hemen bir alt katımızdaymış otobüs. bilmeyince vakit de dar olunca ilk defa bu kadar panik yaptım. Vakit olsa önemsemeyeceğim de. Gemiye yetişmek zorunda olduğumuz için vakit önemliydi. Paris’te bile hiç sorun yaşamadık sanki İstanbul’daymış gibi yolumuzu bulduk. Fotoğraf makinası iyi iş gördü. Size tavsiye diliniz yoksa yada anlaşamayacağınız bir yerdeyseniz resimlerini çekin ve onların yerini sorun. İş halledilmiş oluyor.

IMG_4608

Asansörler de son model.

 

IMG_4627 (400 x 600)

Bu heykel neyi anlatıyor bilemedim.  at acımı çekiyor şaha mı kalkıyor anlayamadım.

IMG_4646

 

 

IMG_4658

 

 

IMG_4645

 

 

IMG_4724

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir