BATUM GEZİ REHBERİ

BATUM’DA GEZİLECEK YERLER

Batum, Gürcistan’ın Karadeniz kıyısında, Acara Özerk Cumhuriyeti’nin yönetim merkezi olan liman kenti. Nüfusu 121.806’dır (2002). Turizm merkezi olan Batum’un yaz aylarında bu nüfus 400.000’i bulmaktadır. Batum, Transkafkasya Demiryolu’nun ve Bakü petrol boru hattının son bulduğu önemli liman ve ticaret merkezidir. Türkiye sınırına 20 kilometre uzaklıktadır ve subtropikal iklimin olduğu bölgede bol meyve ve çay yetişir. Petrol rafinerisi ve gemi yapımcılığıyla da tanınmıştır. Türkiye’yi karayoluyla Gürcistan ile Azerbaycan’a ve Orta Asya cumhuriyetlerine bağlayan Sarp Sınır Kapısı Batum’a açılır.

Bu bilgileri verdikten sonra kendi gözlemlerimi anlatayım. Tur rehberimiz bize aktardığı Batum’a girerken kesinlikle ilaç götürmememiz gerektiği idi. Anlattığı ağrı kesici yüzünden bir kişiyi iki gün nezarethanede bıraktıkları. Sınırdan geçerken uzun bir kapıdan geçeceğimizi ve eşyalarımızı onların ayarladığı bir otele bırakabileceğimizi belirtti.Ama biz çocuklu biri olarak bırakacak aşyaları ayarlamaktansa hepsini taşımayı tercih ettik.

Gümrükteki manzara anlatılmaz yaşanır cinsten.İlk önce anlayamadık.Üçüncü Dünya ülkesinemi geldik acaba dedik.Gürcü bayanların Maşallahı var.İrilikte ve güçlerinde kimse onlara yetişemez herhalde.Bir omuz atışları var sormayın gitsin.2 saate yakın kuyruk bekledik.Kuyruk neresi belli olsa sorun değil.Şeritler yok.Dip dibe bulunan gişeler.Turdaki bir arkadaşın kimliği biraz kıvrıktı.O an film sahnelerindeki gibi polis gitti.Arkadaşına sordu.Baya bir konuştular kıza bakıp kimliğe baktılar.Dedik herhalde sınırdan çevirecekler.Allahtan kabul ettiler.Ama o an herkeste bir gerilim yaşandı.Arkadan omuz ata ata gelen gürcüler derken geçmeyi başarabildik.Uzunca bir koridordan geçerek Sarp sınır Kapısını geçtik

 Batumda TÜRK Konsolosluğu merkezi bir yerde bulunuyor.Türk Bayrağımızı görürde fotoğraf cektirmezmiyim hiç.

 

 

ACARA SANAT MÜZESI                                                      Müzede Karadeniz de yaşayan ama nesli tükenmiş balıkların kurutulmuş halleri sergileniyor.Aşağıda resmi bulunan ise bir balina iskeleti.Çok iyi korunmuş.Müzede dikkat ettiğim bir husus ordakilerin hepsinin bayan olmasi.Bazı Baltık ülkelerinde okumuştum bayan sayısı daha fazlaymis.Acaba Batum içinde aynı oran geçerlimi diye düşündüm.Ordan çıktıktan sonra yemek yemeye gittik.

RIVIERA RESTAURANT

Gürcü mutfağına ait yemekleri tattığımız restaurant. Haçapuri bizim pidemizin kaşarlı olanı diyebiliriz. Onun tadı güzeldi.  Hinkal ise bizim mantımızın büyük hali.Bir tane yada iki tane tabağa koyuyorlar. Tadı nasıl derseniz hamuru plastik gibiydi. Muhtemelen fabrikasyona geçmişler.Tadı o yüzden güzel değildi. Birde içecek olarak armut suyu meşhur. Alkolsüz bir içicek. O da  bizim meyveli sodalarımızın aynısı. Marketlerde 1 lariye alıyorsunuz. Kocaman bir şişe tamamını içmek midenize şişkinlik verebilir. 

 

BATUM BOTANİK BAHÇESİ

Dünya’nın en büyük 2. botanik Bahçesi olan Batum Botanik Garden, şehrin 10 kilometre kadar kuzeyinde yer alıyor. Karadeniz’in kıyısında Mtsvane Kontskhi bölgesinde yer alan bahçe, 100 yıldan fazla geçme sahip. 5000’den fazla bitki türü barındıran bahçe tam bir oksijen deposu

     Fotoğraflar gerçeği maalesef yansıtamıyor. Burası benim çok hoşuma gitmişti. Yeşil yol gibi….

Otobüsümüz bizi yukarıda bıraktı. Aşağıdan bizi aldı. Rehberimize sorduk. Bebek arabasını alalım mı diye. Pek almasanız iyi olur dedi. Ama biz dinlemeyip iyi ki almışız. Çünkü baya yol yürüdük. Araba bizim kurtarıcımız. Çok güzel yeşillikler arasından yürümek insana huzur veriyor.

                                             BATUM NEPTÜN MEYDANI

 

Medea Heykeli

                  BATUM Türklerin ikinci Kıbrıs’ı diyebiliriz.Nedeni burda kumarhaneler yasal.

Bizim kaldığımız İntourist Palace kumarhane vardı içinde. Biz girmedik ancak turdan girenler söyledi. Fotoğraf makinası cep telefonu içeriye almamışlar. 

Otelimiz açısından çok şanslıydık. Şehir merkezindeydi. Yeni restore etmişler. Sabah kahvaltımız gerçekten güzeldi. İçi harbiden Palace.

     Otelimiz öyle merkezi yerdeydi ki 50 metre yürüdük hemen bir park bizi karşıladı. Arkada görülen  Shereton Otel.

Alfabe Kulesi; Gürcüce, 2000 yıllık alfabesiyle yaşayan en eski dillerden birisi. Dünyada halen kullanılan 14 alfabeden biri olan Gürcü Alfabesine ithafen, üzerinde Gürcü alfabesinin 33 harfinin yazılı olduğu, 130 m. yüksekliğindeki Alfabe Kulesi, kubbeli yapısı ve modern tasarımı ile dikkat çekiyor. Alfabe Kulesi (Alphabet Tower) Radisson Hotel’in hemen yakınında yer alıyor.

                        5 yaşındaki kızım fotoğrafçılığa başladı. Onun çekimlerine de yer vereyim dedim.

  Adamlar bizi geçecek galiba. Ben Türkiye de böyle modern bir wc görmedim. Işıkları değişiyor sürekli.

Ali ve Nino Heykeli; Amerika’da yaşayan heykeltıraş Tamara Kvesitadze’nin, Azeri yazar Kurban Said’in, Azerbaycanlı genç ile Gürcü kız arasındaki aşkı anlattığı “Ali ve Nino” öyküsünden esinlenerek yaptığı heykel, Aşk Heykeli olarak da adlandırılıyor

                                                         İzmir saat kulesini de örnek almışlar.

Milli kıyafet markamız Batum’a da şube açmış.

Batum Piazza Meydanı; Burası şehrin merkezi de sayılabilecek bir yer. Sık sık konser ve konferanslar için de kullanılan meydan, mimari özellikleriyle tipik bir İtalyan meydanını anımsatıyor. Meydanın orta kısmındaki alanda yere döşenmiş mozaikler dikkatlerden kaçmamalı. Meydan, soluklanmak ve kahve içmek için de şahane bir de kafeye sahip.  Cafenin mimarisi ve tavan süslemeleri dikkate değer.

Teleferikle Batum’u gece seyrettik. Çıkış 5 lari.

                    Teleferikle çıktığımız yerde canlı müzik vardı .Onu da videolar bölümüne ekleyeceğim.

                                            Otelimizde yemek yediğimiz yer. Yıldız Sarayında gibiydik.

                                        Tur rehber yardımcımız Selin .Güzel bir arkadaşlığımız oldu.

              Amerika’dan bire bir örnek alınarak yapılan ters bina. Restaurant olarak kullanılıyor.

Bu binaları özellikle ekledim. Çünkü iki bina yan yana.  Kominist sistemden kalma tek düze binalar çok yaygın .Yeni gelişmeye başladığı için çok güzel iki bina ile eski binalar yan yana.

                                         Batum’a geldiğinizde sizi karşılayacak olan heykel.

SARP SINIR KAPISI

Sınır kapısında gümrüksüz alışveriş yapabilmek için 3 gün kalmak gerekiyor. Yakalanırsanız hem ceza ödüyorsunuz hem de aldıklarınız orda kalıyor. Biz yakalanmadan geçtik şükür.

                                                  MEŞHUR ÇORUH NEHRİ

Çoruh bizim ülkemizde doğmasına karşın Batum’da denize dökülüyor. Çok ilginç bir durum Karadeniz bir o kadar engebeli. Çoruh sayesinde (alüvyonlarının denizi doldurması sonucu) Batum düzlüklere sahip.

2 Responses to BATUM GEZİ REHBERİ

  1. Gezgin SEYYAH dedi ki:

    Tek kelimeyle rezillik rehberiniz size çok yalan söylemiş…

    • betuladak dedi ki:

      İlaç konusunda mı diyorsunuz? Bize söyleneni aktardım. Rehberler bazen kendi yorumlarını da katabiliyor ama biz ilk defa gittiğimiz için uyarılarını dikkate aldık. Kontroller yapılırken o kadar kalabalıktı ki ve kural tanımazlık vardı. Sorun yaşamak istemedik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir