UZUNGÖL TRABZON

UZUNGÖL

 Trabzon’a 99 km ve Çaykara ilçesine 19 km uzaklıkta deniz seviyesinden 1090 metre yükseklikte bulunan Uzungöl dik yamaçları ve muhteşem bir doğa örtüsü ile doğa tutkunlarını büyüleyici bir yerdir.
Uzungöl Trabzon ili Çaykara ilçesine bağlı turistik bir beldedir.
Vadinin ortasında bulunan yamaçlardan düşen kayaların Haldızen deresinin önünü kapatması ile oluşmuş olan göle Uzungöl denir. Uzungöl’ün etrafı Karaçam ve diğer Karadeniz dağ ağaçlarından oluşan ormanlarla çevrilidir.
 Dünya’nın sayılı güzelliklerinden biri diyebiliriz. Ama imkanınız varsa Araplar orayı ele geçirmeden mutlaka gidin. Benim bu ikinci karadeniz turum. 13 sene önce gelmiştim.            Hep söylerim bu geldiğimde sanki şehir turu yapmaya gelmiş gibi hissettim. Çünkü bu güzellikler çok az kalmış.

Videoda gördüğünüz üzere doğal güzellikler ev manzaralı olacak yakında. Uzungöllü bir çok öğrencim var. Orayı gösterdiğimde yapanın akrabaları olduğunu söyledi. Onlara oralı olmak çok normal geliyor.Orası onların köyü çünkü. Ama bana ulaşılması imkansız bir olay geliyor.  Çünkü şu an çok paranız olsa bile veren yok.

Gelelim GARESTER YAYLASI’na çıkma macerasına. Eğer yükseklik fobiniz varsa çıkmadan önce bir kez daha düşünün. Ben açıkçası çok kötü oldum.                                                             Camdan zaten bakamıyorsunuz. Anlatılmaz yaşanır. Çok hızlı gitmek zorundalar yoksa yokuşu çıkamazlar. Ama buda sizi fazlasıyla geriyor. Yürüyerek çıkmayı tercih ederim.                  Çıkınca tabiki manzara muhteşem ötesi.

 

 

Eski fotoğrafıma baktığım zaman sazlıklar bulunmakta idi. Ama şimdi yok. Betonlaştırmışlar. Doğal yapısını bozmuşlar. Sonradan türeyen bir yosun bulunmakta.                                   Oda Uzungöl’ü kara göl haline getirmiş.

 

Şimdilik bir doğa harikası. Bir an önce gitmenizde fayda var. İlerleyen yıllarda nasıl olur buralar bilemiyorum.

 

Burda benim öğrencimin hotelleri var.  9. sınıfta ben bir daha inşallah geleceğim dedim kendisine. Her sene bunu tekrar ettim.  Allah’ta nasip etti tekrar gidebilmeyi. Onların Poyraz Hostele uğradım. Çaylarını içtim sağ olsunlar. Tam ordan çıktım arkamdan bir ses. Betül  hocam diye .  Bir baktım eski öğrencilerimden başka birisi daha. Dünya ne kadar küçük diyorsun. Bursa neresi Uzungöl neresi? Böyle güzel bir anı da yaşamış oldum Uzungöl’de.  Garester yaylasını  yazmaya başladım. Yakında yayınlarım.

 

Dar ve uzun bir vadi boyunca yürürken dağların o heybetli duruşu insanı etkiliyor.Helikopter sesleride bu manzarayı bozmuyor değil.Parası olanlar helikopter turu yapıyor.Biz yemeğimizi
İNANOĞLU RESTAURANTta yedik.Tavsiye ederim.Uzungölün kuru fasulyesi ve Alabalığı meşhur.Size kalmış.

 

Hediyelik eşya alabileceğiniz bol mekanlar var yol boyunca.

 

Buda 2001 yılındaki Karadeniz turundan.O zaman daha da bir güzeldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir