SÜMELA MANASTIRI

SÜMELA MANASTIRI

Trabzon’un Maçka ilçesinin Altındere köyü sınırları içinde yer almaktadır. Altındere vadisine hakim Karadağ’ın eteklerinde sarp bir kayalık üzerine kurulmuş olan Sumela Manastırı, halk arasında “Meryem Ana” adı ile anılır.

 

Sümela Manastırına giderken bu şekilde yollardan geçmek zorundasınız. Biz 5 yaşındaki kızımla gittik. Allahtan yürüdü de sorun olmadı. Küçük bebekleri kucağınızda taşırsanız sorun yok. Ama bebek arabası ile biraz sorun olabilir. Bir aile geri dönmek zorunda kaldı. Ama bebek hafif ise kucağınızda taşırsınız sorun olmaz.

 

 

 

 

Çam ormanlarının ve geniş yapraklı ormanların güzelliğini bu fotoğraflar yansıtmasa da …..

Gezmek için kondisyon şart. Öyle oturayım yol yürümeyeyim yok. Merdivende çıkacaksın patika yolları da yürüyeceksin:)

 

 

 

 

Yükseklik nasıl anlaşılabiliyor mu fotoğraftan? O çağda insanlar burayı nasıl bulmuşlar nasıl inşa etmişler durup düşünüyor insan.

Sadece üst katları gezmemize izin veriyorlar. Alt katlara izin yok.

Dışardan bakıldığı zaman içerisinin bu şekilde olacağını tahmin edebilir miydiniz?

Sümela Manastırına çıktık şimdi de içerde inişe geçiyoruz.

 

 

 

Aşağıdan bakıldığı zaman zor gözüküyor ve dümdüzmüş gibi duruyor. Ama içerisi ne kadar genişti değil mi?

Bu vadiyi oluşturan şırıl şırıl akan ve sizi dinlendiren akarsu güzel bir manzara oluşturuyor.

 

 

Bu fotoğraflar da 2001 yılında arkadaşlarımla gittiğim Karadeniz turu. İyi ki gitmişim. O zaman gidip döndüğümde uzun bir süre etkisinden kurtulamamıştım. Karadeniz türküleri çığırıp dururdum. bu gittiğimde bozulmaya başladığını gördüğüm için üzüldüm. Bir de bence tur anlayışı değişmiş.  o yıllarda her akşam garsonlar servisi yaptıktan sonra bir anda folklörcü edasıyla başlarlardı horona. Bu gittiğimde ise inanmayacaksınız bir kere bile ne horon gördük ne de oynadık. Bana çok yavan geldi o yüzden. Eski fotoğraflardan ekleyeyim başka da görün.

 

 

 

 

 

Burası da Maçka. Bu fotoğrafı niye eklediğimi açıklayayım. An be an güneş doğarken çektim. Karadeniz vadilerle dolu ve bakı faktörü işin içine giriyor.  Bakı dağların konumuna göre güneşi görme olarak kısaca söyleyebiliriz. Bizim olduğumuz yer kuzeyde kalıyordu ki biz güneşi göremedik karşısı güneşi gördü. Bakı faktörü güney yamaçların daha fazla güneş almasını sağlar. Orada bitki daha fazla yükseğe kadar yaşayabilir. Kalıcı kar güneş eriteceği için yükseklerde kalmıştır ancak. Bu kadar Coğrafya bilgisi yeter mi?

 

Bu arada karşıda gördüğünüz Devlet hastanesi. Nerden mi biliyorum? Bizim turdakiler acillik olup serum yediler. Mideler son günlere doğru bozuldu. Aslında yemekler güzeldi. Ama Maçka’da kaldığımız Büyük Sümela Otelden memnun kaldığımı söyleyemem. Bize denk gelen odada klima yoktu ve odaya girdiğimiz zaman resmen toz kokuyordu. 8 gece otelde kaldık tur boyunca tek memnun kalmadığım oteldi doğrusu. Bir de akşam yemeğinde bir canlı müzik çaldılar sormayın gitsin. Düğüne mi geldik bilemedim. Zaten akşama kadar yoldayız hiç çekilmiyordu doğrusu. Bizde hemen dışarı attık kendimizi. Maalesef 15 dakika sonra döndük çünkü Maçka bitti.  Magnetlerin fiyatları en uygun buradaydı ama bunu da belirteyim.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir