PRAG’DA PARA BOZDURMA SORUNU

PRAG’DA PARA BOZDURMA SORUNU

Prag’da para bozdurmak konusunda gitmeden o kadar çok yazı okudum ki gözüm korkmadı değil. Dolandırılmamak için çok dikkat ettim. 5 yerde para bozdurdum. İlki Prag Kalesi’nin yukarısında bulunan meydanda bozdurdum. 260 yazıyordu ve tam rakamından bana paramı verdi. Paramızı harcadıkça bozdurmayı tercih ettiğimiz için çok yeri deneyimlemiş olduk.

 

IMG_2486

Size tavsiye edeceğim ve etmeyeceğim yerler var. İlk öncelikle tam giderken bozdurduğumuz para en fazlasıydı. 320 den bozdular. Bilsek direk oraya giderdik. Burasının yerini ayrıntılı tarif edeyim ki kolayca bulun. Burası Müzeye çok yakın. Müzenin önündeki tramvay giden cadde üzerinde 0 komisyon yazan bir döviz bürosu var. Tam köşedeki maalesef ucuz bozuyor ama tam karşısında 320 den bozdu ve sevindim doğrusu. Size Google Mapteki yerini göstereyim tam olsun.

Adsız

Sağdaki büroda değil onun tam karşısındaki H&M in sırasındaki döviz bürosunda değişimi yapın derim.

 

Adsız1

Marks & Spenser da öteki köşesinde .Zaten müzenin önündeki caddelerden tramvayın geçtiği ilk caddeyi bulmanız yeterli.

Adsız2

Müzeye uzaklığını anlamanız açısından ekledim. Niye bu kadar ayrıntılı resim ekledim derseniz çünkü ben ciddi manada korkmuştum acaba dolandırırlar mı diye. Okuyanlara yardımcı olmak isterim.

IMG_2709

Burdaki döviz bürosunda ise bozdurmayın sakın. Çünkü panoda 260 gösterirken 20 Euro 520 olması gerekirken size 458 kron vereceğini söylüyor. Bu burdaki pasajın öteki ucunda sorduğum bürodada aynısını yaptılar. Niye 3-4 Euro zarar edesiniz ki. Size bir de Old Town bölgesindeki büroyu tavsiye edeceğim. Büronun tam karşısında Madam Tussould tarzı balmumu heykel müzesi var. Orda da iyi bir rakama bozdurduk. 10 Euro 300 kron yaptı. Yani bürodan büroya fark ediyor. Ama dil problemi yüzünden anlaşamadığınız yerde hesap makinasına yazmalarını söyleyin. Dediğim gibi 260 yazıyor ama parayı verirken daha ucuza bozuyor. Bazısı da aynı yazdığı gibi o rakama veriyor. Ben de gitmeden önce çok okudum bu konu ile ilgili yorumları. Siz zorluk çekmeyin diye oturdum yazdım. Bir de fazla bozdurmamanızda fayda var. Biz baya fazla bozdurmuşuz. Bundan sonraki rotamızda Amsterdam olduğu için bir daha kullanamayacak olduğumuzdan markete girdik bozulmayacak ve hafif bitki çayları aldık. Baya bol miktarda yalnız .Bunlar kalanlar içtiklerimizle bunun iki katı çay almışız parayı bitirmek için:)

12348006_10208350088892390_825650127627107280_n

 

6 Responses to PRAG’DA PARA BOZDURMA SORUNU

 1. Letitia dedi ki:

  Superior thinking deasnotrmted above. Thanks!

 2. Gezgin Kadraj dedi ki:

  Merhaba, bilgilendirme için teşekkürler. Biz de zamanında para bozdururken kandırılmıştık 🙂 döviz bürosunun önünde yazan fiyatlar belli bir meblağ üzerindeki para bozdurmaları içinmiş.

  • betuladak dedi ki:

   İşe yaradıysa ne mutlu bana. İnsanı göz göre göre kandırmaya çalışıyorlar ya o insanın sinirini bozuyor. Ancak bu sene Allah bir daha gitmeyi nasip etti. Aynı döviz bürosunda bozdurdum. Geçen seneye göre fiyatlar çok değişmiş. Anlamadığım bir şekilde hediyelik eşyalar pahalı geldi geçen seneye göre. ekonomi onları da vurmuş demekki 🙂

   • Gezgin Kadraj dedi ki:

    Olabilir 🙂 ben de soran herkese Prag’ın belki de Avrupa’nın en ucuz başkentlerinden biri olabileceğini söyleyip öneriyordum. Önerimi tekrar gözden geçireyim 🙂

    • betuladak dedi ki:

     Bu sene güneyden kuzeye gidildikçe magnet fiyatlarından pahalılık durumunu kıyaslama fırsatı oldu. En ucuz Napoli en pahalı Berlin ve Avusturya diyebilirim. 5 Euro magnet fiyatı Berlin’de pahalı geldi açıkçası. Paris’te bile 1-2 euro iken 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir