PRAG KALESİ GEZİ YAZISI

                                                                      PRAG KALESİ

IMG_2549

Prag Kalesi

Prag masalsı bir güzelliği bulunan bir şehir.  Nereye baksanız tarihin içinde hissediyorsunuz. Prag Kalesi Dünya’nın en büyük kalesi. Kale deyince surları olan bina aklınıza gelmesin. Yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi binalarla çevrili bir yer.

IMG_2694

Prag kalesi şehri görebilen tepeye yapılmış. Şehir içinden de rahatlıkla gözüküyor.

                                

 

 

IMG_2578

 

Prag kalesine nasıl gidilir?

Prag Kalesi’ne nasıl gidildiğine gelince.  Sakın turla filan gitmeye kalkmayın. gerek yok çünkü.  Biz 22 numaralı tramvaya bindik.  Ücretide 24 kron. Yaklaşık 1 euro.  Prag Kalesi’ne gitmek istiyorduk ama tam olarak yeri nerde bilmiyorduk.  Çekoslavakyalılaştıramadıklarımızdanmısınız diye bir esprimiz var ya dilleri gerçekten farklı.  Kaleye benzer bir kelime aradık.  Kralovsky letohradek ya da Prazsky Hrad duraklarında inebilirsiniz.  Prazsky Hrad Prag Kalesi demek 🙂 . Baktık herkes iniyor hadi biz de inelim dedik ve Prag kalesi önümüze çıkmış oldu.

20150724_115521

 

Çok şanslıymışız ki askerlerin nöbet değimine denk geldik.  Her gün öğlen saat 12:00’da yapılan ve orjinal adı Changing of the guards olan bu tören gerçekten izlemeye değer bir törendir. Videoda izleyebilirsiniz.  Sırf bunun için bekleyenler bulunmakta.  Pakistan Hindistan sınırındaki nöbet değişimini izlemiştim. Onlar resmen show yapıyordu. Onlara benzemese de güzeldi. Videoyu bir kez daha izlerken 6 yaşındaki kızımın sesi geliyor. O da annesinin izinden gidiyor maşallah.  resim çekmeye çalışıyor.

 

 

 

 

 

IMG_2599

ı

Prag Kalesi’nin içine adımımızı attık ve koca bir avlu bizi karşıladı.

 

IMG_2602

Avlu içinde avlu misali bu kapıdan geçip diğer avluda kendimizi bulduk.  Bu gördüklerinizde o hafta Prag’ta  festival vardı. Biz de bu festivale katıldık.

Kalenin ilk yapılan binası Aziz Vitus katedralidir.

 Aziz Vitus Katedrali (Katedrála svatého Víta)

Prag Kalesi içerisinde yer alan Aziz Vitus Katedrali, şehrin en önemli dini yapılarından.  1344 yılında inşa edilen katedral, inşasından günümüze kadar Prag kral ve kraliçelerinin taç giyme yeri ve ebedi istiratgahı olmuş.

 

20150724_141506

Prag kalesi giriş ücreti

Kaleye giriş ve bazı alanlara giriş ücretli iken bahçelere giriş ücretsizdir. Hatta kalenin etrafında yer alan katedralleri ve pek çok yapıyı da ücretsiz gezebilirsiniz.

IMG_2606

 

 

IMG_2611

Kızlarım dilediğince koşup oynadılar kalenin içinde.  Resmen bir şehir yapmışlar.  Çevresinde yüksek binalar ve içeride ibadethaneleri ve evleriyle bir kale yapmışlar. 14. yy ‘da genişletmişler bu binaları.

IMG_2636

Avrupa insanı ciddi manada sanatsever. Her yerde küçük küçük de olsa heykeller bulunuyor.

IMG_2638 (600 x 400)

Duvarlardaki fresklerden bahsetmiyorum bile.

IMG_2607

Prag Kalesi Resim Galerisi (Obrazárna Pražského hradu)  Avrupa ve Bohemya başyapıtlarının sergilendiği Prag Kalesi Resim Sergisi’nde görebileceğiniz eserler arasında Hans von Aachen’den “Bir Kızın Portresi”, Rubens’in “Olimpiya’da Tanrılar”, Rudolf’un üç katlı portresi, Tiziano imzalı “Tuvalet Masasında Oturan Genç Kız”, Tintoretto’nun “İsa’nın Kırbaçlanması” bulunmaktadır.

IMG_2608

 

 

 

IMG_2646

Aziz Vitus Katedrali’nin arka kısmı bile ihtişamlı.

Aziz George Bazilikası (Bazilika svatého Jiří)

Prag Kalesi’nin önemli bölümlerinden olan Aziz George Bazilikası, MS 921 yılında inşa edilmiş. Prens Vratislav’ın yaptırdığı bu bazilika içerisinde en dikkat çekici kısım 16. kalma resimlerle bezeli olan Azize Ludmila Şapeli’dir.  Azize Ludmilla ilk Hıristiyan kadın şehidi olarak bilinir.

IMG_2651

Giriş ücretliydi.  Biz ekonomik gezmek istediğimiz için bazı şeylerden ödün vermek zorundaydık.  4 ile çarpınca yekün baya tutuyor.

 

IMG_2644

Bu bina bana Yahudi soykırımı filmlerinden çıkmış bir izlenim verdi. Çünkü önünde toplar ve o döneme ait resimler vardı. Bir an hangi ülkedeyim Prag’da da izleri var galiba dedim. O döneme ait filmleri üzülerek seyretmişimdir. İnsanlar hangi düşünceye ait olursa olsun saygıyı hak ediyor.

 

IMG_2647

Kalenin içine araba da girebiliyor. Nerden giriş yaptılar bilmiyorum.   Kocaman kompleks bir yapı yapmışlar. İçinde her aradıklarını bulabilirler.

IMG_2635 (400 x 600)

 

IMG_2665

Kaleden çıkarken festivale katılan teyzelerimizi görüyoruz. Cidden helal olsun. Bizim o yaştaki büyüklerimiz kesinlikle o dinçlikte olamaz.

IMG_2666 (600 x 400)

 

Kalenin çıkışında yine Yahudilerin yaşam alanlarına benzer bahçeleri gördük ve fotoğrafını eklemek istedim. Burdan yansıtamasa da mistik bir havası vardı.

 

Giriş Ücretleri:

  • Uzun tur bileti (Eski Kraliyet Sarayı, sv Jiri Bazilikası ve Manastırı, Prag Kalesi Resim Galerisi ve Altın Yolu kapsar.) 350,
  • Kısa tur bileti (Eski Kraliyet Sarayı, sv Jiri Bazilikası ve Altın Yol için geçerlidir.) 250 Çek Kronu’dur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir