ULUABAT GÖLÜ GÖLYAZI

ULUABAT GÖLÜ GÖLYAZI

IMG_1281

Uluabat Gölü Gölyazı Bursa’ya 35 km uzakta bulunmakta. İzmir yolu üzerinde sağ tarafta bir yol sapağı bulunmakta. Buradan içeriye 7 km kadar gidilerek Gölyazı’ya ulaşacaksınız. Burası son yıllarda gözde olmaya başladı. Fotoğrafçılık klüpleri akın akın gelmekte. Bursa’dan önceden fazla kişi gitmezken hafta sonları dolup taşmakta. Bunda Güneşi Beklerken dizisinin çekilmesi de etkili. Biz de çekimlere denk gelmiştik.

 

IMG_1309

Gölyazı bir ada iken bir köprü ile karaya bağlanmış durumda. İlkbaharda suların fazla olmasından dolayı ağaçlar sular içinde kalmakta.

 

IMG_1314
Fotoğrafçılar için gerçekten güzel manzaralar yer almakta.

IMG_1305

Rüzgarın durumuna göre sandal sefası yapabilirsiniz. Fiyatı da gayet uygun. 20 tl. Ama rüzgarlı olduğu gün tavsiye edilmez.

 

IMG_1372

st. Constantinus Manastırı restöre edilerek kültür merkezi haline getirilmiş durumda. Nikah da yapabilirsiniz bu tarihi mekanda.

IMG_1341

Uluabat Gölü leyleklerin göç yolu üzerinde. Leylek festivali bile yapılıyor. Yalnız şöyle bir sorun var. Elektrik telleri üzerinde yuva yaptıkları için elektrik akımına kapılıp ölen leylekler bulunmakta.  Eskikaraağaç köyünde her mayıs ayında leylek festivali yapılmaktadır. Uluabat Gölü’nü tanıtmak amaçlı yapılmaya başlandı. Bu köy Leylek Dostu köyler arasında yer almaktadır. Ayrıca ilk doğal arıtma sistemi bu köyde kurulmuştur.  Burdan bakıp bu sistem hakkında çıkan haberi okuyabilirsiniz.

 

IMG_1289

Ağlayan Çınar mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Burda haritada da görülüyor Gölyazı ‘nın ada durumu. Ağlayan Çınar 750 yaşında olduğu tahmin ediliyor. Hemen dibinde çay bahçesi bulunmakta. Ama ben size meydandaki köy kahvesini tavsiye ediyorum.

IMG_1288

 

 

IMG_1368

 

Düğün çekimleri içinde geliyorlar bu gözde mekana.

IMG_1350

IMG_1338

Gölyazı turistik bir yer ama köy halkı günlük yaşantısına devam ediyor. Çocuklar gönüllerince koşturup oynuyor.

IMG_1335

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir