EDİRNE

EDİRNE
Edirne, Türkiye’nin Edirne ilinde yer alan şehir ve aynı ilin merkez ilçesi. Marmara Bölgesi’nin Trakya kesiminde, Yunanistan ve Bulgaristan sınırında yer almaktadır.
 

Şehrin içinden geçen Meriç nehri şehre ayrı bir hava katıyor.

Kışın buraları sel basmakta.Bulgaristan baraj kapaklarını açtığı için fazla sular nehiri taşımakta.

 

 

Edirne küçük bir şehir.Yürüyerek her yere ulaşabilirsiniz.Biz merkeze bıraktık arabayı ve nehir kıyısına kadar yürüdük.Eşim Edirneli olsada burda hiç yaşamadıkları için oda benden farksızdı.
Edirne düz bir alana yayıldığı için Selimiye Camisi hemen hemen her yerden gözüküyor.Çok güzel konumlandırılmış.

 

 

Edirne Merkez

 

 

 

 

 

Lozan Anlaşması’nı temsil eden Lozan Anıtı yapılmış, ek istasyon binalarından birisi ise Lozan Müzesi olarak hizmete açılmıştır.

.

KARAAĞAÇ
Karaağaç Tren İstasyonu, Edirne’nin Karaağaç kasabasında bulunan ve II. Abdülhamit devrinde yaptırılan tren istasyon binasıdır. Edirne Tren Garı olarak inşa edilmiş olan bina günümüzde Trakya Üniversitesi Rektörlük Binası olarak kullanılır

 

Karaağaç tam yaşanılası bir kasaba.Sessiz sakin.Ağaçlarla kaplı bir yer.Üniversite gençlerinin takıldığı kafelerle dolu.

Bu yolu tam yansıtamamış fotoğrafım ama ağaçlar yolun üstünü tamamen kapatıyor bazı yerlerinde araba ile geçerken huzur veriyor insana.

 

 

Trakya düzlüklerle kaplı.Yükseltisi yok.Bu bende sonsuzluk duygusu uyandırdı.Dağların üstüne çıkarsınız da en tepeden bakarsınız.Burda yüksekte yer olmadığı için dağların üstündeymiş gibiydim.
Arabanın sunroofunu açıp rüzgara karşı gitmekde tarifsiz bir duygu.

 

 

 

 

Erikliye giderken yolların yeşilliğine bayıldım.

Burasıda Koru Dağından aşağı inerken Marmara Denizi gözüküyor.Tek yükselti Koru Dağları bulunmakta.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir