BİR GÜNDE İSTANBUL TURU

DOLMABAHÇE SARAYI
Dolmabahçe Sarayı, otuz birinci Osmanlı padişahı Sultan Abdülmecid (1839-1861) tarafından yaptırılmıştır. İnşasına 13 Haziran 1843 tarihinde başlanan Saray, çevre duvarlarının tamamlanması ile birlikte 7 Haziran 1856 tarihinde kullanıma açılmıştır. Saray’ın ana yapısı; Mâbeyn-i Hümâyûn (Selâmlık), Muâyede Salonu (Tören Salonu) ve Harem-i Hümâyûn adlarını taşıyan üç bölümden oluşur.

Dolmabahçe Sarayına girmek için uzun bir kuyruğu göze almalısınız.Biz abartısız 2 saat bekledik.Bu arada bir uygulamaları var.Rehbersiz sizi sokmuyorlar.Biz rehber turmuştuk.Şanslıydık ama torunu ile ziyarete gelen bir anneanneyi sokmadılar.Sonra bize dahil edince girdiler.Çok sıkı korunuyor.Girerken baya geriliyorsunuz.

 

Dolmabahçe Saat Kulesi, Bezmi Alem Valide Sultan Camii ile Dolmabahçe Sarayı’nın Saltanat Kapısı arasında yer alan saat kulesi. 1890-1895 yılları arasında Sultan II. Abdülhamit  tarafından yaptırılan saat kulesi 1.210.550 kuruşa mal olmuştur

 

 

 

O gün hayatımda görmediğim sis vardı.Hatta kaza yaşandı.aşağıdada o kazanın videosunu ekledim.

Alttaki resimde Irmak adası bulunmakta.Akıntının azaldığı yerde kumların birikmesi sonucu oluşur.

Eyüp Sultandan yukarı doğru çıktığınız zaman Pierre Loti ye çıkmış oluyorsunuz..
Pierre Loti Tepesi, İstanbul’un Eyüp ilçesinde Haliç’e nazır bir tepedir. Tepe adını, 1876 yılında İstanbul’a gelerek buraya yerleşen ve sık sık bu tepedeki bir kıraathaneye gelmesiyle tanınan Fransız roman yazarı ve doğubilimci Julien Viaud’dan almıştır. Tepenin adını Eyüpsultan Tepesi olarak değiştirmek amacıyla belediye meclisine sunulan öneri pek çok çevreden büyük itirazlar görmüş ve belediye meclisince reddedilmiştir. Tepe ve burada bulunan aynı adlı çay bahçesi İstanbul’a gelen turistlerin de sık sık ziyaret ettiği bir yerdir. Tepeye ulaşım Eyüp-Piyerloti teleferiği üzerinden de mümkündür.

 

Bizim şansımıza o gün sabah ve tüm gün boyunca sis bizi takip etti.Hatta Bursaya dönerken feribotlar iptal olduğu için izmiti dolaşmak zorunda kaldık.

 

Eyüp Sultan mezarlığında bir çok ünlünün ve yazarın mezarını görebilirsiniz.Tabi bir Fatiha okumadan geçmeyin.

Sis dedimya bütün gün beraberdik.Boğazda farklı bir güzel gözüküyordu ama.

 

 

Çamlıca Tepesinden manzara.Aşağıdaki sisi fotoğraf makinem fazla yansıtamamış.

Buda üniversite yıllarımdaki gezimden.Boğaziçi üniversitesinin üst tarafına mutlaka çıkın.Manzara muhteşem görünüyor ordan.

Ortaköy Camisinin denizden resmi.

Dolmabahçe sarayının denize açılan kapısı

BEYAZIT MEYDANI VE İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

Beyazıt Meydanı, İstanbul’da, tarihî yarımadanın merkezinde, kentin ana ulaşım akslarının odağındaki meydan ve çevresindeki semt.
Bizans döneminde kentin en büyük meydanı, Türk döneminde ise bir saray meydanı olan bugünkü Beyazıt Meydanı kent imgesini oluşturan temel öğelerden biridir. Çevresindeki Bayezid Camii’ni ve mahallesini de içine alan Beyazıt semti vardır.

DOLMABAHÇE SARAYI

 

TOPKAPI SARAYI VE ÖNÜNDEKİ

III. Ahmet Çeşmesi, İstanbul’da Topkapı Sarayı’nın giriş kapısı ile Ayasofya arasında Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın önerisiyle III. Ahmet tarafından Perayton isimli bir Bizans çeşmesinin yerine inşa ettirilen çeşmedir. Türk rokoko tarzının en güzel örneklerinden olan çeşmenin yapım tarihi 1729’dur. Mimar Ahmet Ağa tarafından yapılmıştır

RUMELİ HİSARI

Rumeli Hisarı (Boğazkesen Hisarı olarak da bilinir), İstanbul’un Sarıyer ilçesinde Boğaziçi’nde bulunduğu semte adını veren hisar. Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethinden önce boğazın kuzeyinden gelebilecek saldırıları engellemek için Anadolu yakasındaki Anadolu Hisarı’nın tam karşısına inşa ettirilmiştir. Burası boğazın en dar noktasıdır. Mekânda uzun yıllardır Rumeli Hisarı Konserleridüzenlenmektedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir