AYVALIK CUNDA ADASI

AYVALIK ŞEYTAN SOFRASI
Gün batımında yakalamak için bütün turlar yoğun bir çaba içerisine girerler. Biz bir çılgınlık yapıp saat ikide yola çıkıp gün batımına Ayvalık’ta olmak tarif edilmez bir duygu.    Allah’tan yetiştik. Ama yukarı yürümeyi göze almalısınız. Çünkü araba park sorunu var. Oda sorun değil. Herkes akın halinde yürüyor.  Yani biraz erken giderseniz arabaya yer bulabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Şeytanın ayak izi olduğu söylenen yer para yuvası. Bizim milletimiz pek sever bir para atayım bir çaput bağlayayım. Burası da para kaynıyordu.

 

 

 

 

Gün batımını bitirdikten sonra Cunda adasına doğru yola koyulduk.  Gece 10 a kadar gezdik. Ama hala nerede kalacağımız hakkında en ufak fikrimiz yoktu. Ama kaygımızda yoktu. Elbet bir yer buluruz dedik.  Allah işimizi rast getirdi.  Aile pansiyonunda yer bulduk. Zaten topu topu 7 saat kaldık.  Sabahın ilk ışıklarında Altınoluk’a doğru yol çıktık.               Aşağıdaki sahil Ayvalık Sarımsaklı sahili.  Yazın iğne atsan yere düşmeyen sahil bu halde daha güzel.

Altınoluğ’a giderken Hasan Boğuldu’ya çıktık. Hülya Avşar’ın filmi bulunmakta bu konu ile ilgili.                                                                                                                                                Aşağıdaki resimde Altınoluk ŞAHİN TEPESİ  çıkmanızı tavsiye ederim.  Şehrin içinden rahatlıkla bulabileceğiniz bir yerde.  Bütün Altınoluk’u görebiliyorsunuz.

ALTINOLUK ŞAHİN TEPESİ

 

HASAN BOĞULDU
Emine ile Hasan birbirlerini sevmişler ve evlenmeye karar vermişlerdi. Hasanın annesi evine bir can yoldaşı geleceği için sevinmişti. Fakat Emine’nin ailesi, obada hiçmi kendine uygun delikanlı bulamadığını, ovalının obada yaşayamayacağını söyleyerek karşı çıkmışlardı. Emine ısrar edince, Hasanın kırk okka ( altmış kilo ) tuzu sırtında obaya çıkarabilirse yiğitliğini göstereceğini ve herkesin onu damat olarak kabul edeceğini söylemişlerdi.
 
 

Emine, Hasana durumu anlatır. Başka yapacak bir şey olmadığını anlayan Hasan, sevdiğine kavuşmak için tuz çuvalını sırtına alır ve yola düşerler. Bahçıvanlık yaptığı için Hasan bu tür bir yüke alışkın değildi. Beyobaya vardıklarında yorulmaya başlamıştı. Şimdiki Sütüven şelalesine vardıklarında, yol dere içerisinden gidiyordu, taşların üzerinden atlayarak geçiyordu, yorulmuştu, tuz sırtını yakmaya başlamıştı, daha geldikleri kadar yol vardı. Gök büvete vardıklarında gücü tükenen Hasan, yere düşer. Emine, Hasanı yüreklendirmeye çalışarak gelecek iyi günleri anlatır, fakat Hasan kalkamaz. Emine’ye buralardan kaçmayı, başka yerlerde yaşamayı teklif eder. Emine obasına söz vermiştir. Kendisinin bile rahatlıkla taşıdığı çuvalı taşıyamayan kişiyi obaya nasıl götürebilirdi. Hasanın yalvarmalarına aldırmaz, çuvalı omzuna alarak obanın yolunu tutar. Hasan “ senin obana varamıyorum, kendi köyüme de varamam, beni bırakma” diye yalvarır. Emine, Hasanın sesi kulaklarında çınlayarak yoluna devam eder. Obaya vardığında pişman olur. Geri dönmek ister. Fakat fırtına çıkar, şiddetli yağmur yağmaya başlar. Ailesi bu havada onu ormana bırakmaz, sabah olunca gitmesini söylerler.

Emine sabahı zor eder, ilk ışıklarla, Gökbüvet’e koşar fakat Hasan yoktu. Zeytinliye annesine, Edremit’e koşar, Hasanı kimseler görmemişti. Hasanın sesi kulaklarında çınlayan Emine, mecnun gibi, dere boyunca onu arar durur. Obasına da dönmez.Günler sonra Gökbüvet’te, Hasan’ın gömleğini ve ona verdiği çevreyi bulur. Sana kavuşmaya geliyorum Hasan’ım diyerek kendini Gökbüvetin başındaki çınara asar. O günden sonra Gökbüvetin adı Hasanboğuldu, Gökbüvete bakan çınara da Emine Çınarı denmektedir.

 

CUNDA ADASI

Cunda Adası gece eğlencesini sevenler için birebir. Ayrıca sahil boyunca balıkçılar her zaman tıka basa doludur. Sakızlı dondurma yemenizi tavsiye ederim.

 

 

 

 

Bu fotoğraflara bakarken hep içimden şu geçiyor bir gittiğim yere kimi zaman 3 kimi zaman 10 kere gitmişliğim var. O enerji zaman ve parayı neden farklı mekanlara harcamamışım diye düşünüyorum.  Bütün bloğu dikkatli okursanız farklı yıllarda aynı mekanlara gittiklerimi ekledim. Daha dijital ortama aktaramadıklarım var düşünün artık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir