Category Archives: YURT İÇİ

IHLARA VADİSİ

IHLARA VADİSİ
Aksaray’a 40 km uzaklıktadır.
Ihlara Vadisi, Hasandağı’volkanından püskürtülen lavların akarsu aşındırması sonucunda oluşan cemal şekilli bir vadidir. Melendiz çayı, milyonlarca yıllık bir sürecin sonunda, 14 kilometre uzunluğunda ve yüksekliği yer yer 110 metreye ulaşan kanyon görünümlü bu vadiyi meydana getirmiştir. Bu çatlaklardan yol bulan kanyonun bugünkü halini almasını sağlayan Melendiz çayına ilk çağlarda Kapadokya ırmağı anlamına gelen “Potamus Kapadukus” denilmekteydi.

IMG_0362

KAPADOKYA

KAPADOKYA

PASABAĞ VADİSİ

Avanos-Göreme yolundan Zelve istikametine döndükten sonra  biraz ötede Paşabağ Vadisi’ne geleceksiniz. Hediyelik eşyaların bol miktarda yer aldığı bir yer. Fiyatlar her yerde farklılık göstermekte. O yüzden karşılaştırma yapmanızda fayda var.

20150501_122953

ESKİŞEHİR SAZOVA BİLİM PARKI ŞELALE PARK ODUNPAZARI EVLERİ

ESKİŞEHİR SAZOVA BİLİM PARKI

Disneyland dan örnek alınarak yapılan bu şato uzun zaman içi yapım aşamasındaydı.Son gittiğimde açılmıştı.Üst katları restaurant olarak kullanılmakta.
 
Eskişehir benim memleketim.Ama bilfiil hiç yaşamadım.Yazdan yaza akraba ziyareti yaptık.Son yıllarda bu kadar gelişen şehir görmedim.Şehir şu an şantiye gibi.Eski binalar yıkılıp kentsel dönüşüm kapsamında yeni yeni binalar yapılmakta.

ESKİŞEHİR GEZİ REHBERİ

ESKİŞEHİR GEZİ REHBERİ

Aslen Eskişehirli biri olarak memleketim diye söylemiyorum tam yaşanılası bir şehir.Canlılığı ulaşımı şehirin içinden geçen Porsuk u.Amsterdam kadar olmasa da bir kanalımız var sonuçta:)

KEKOVA ANTALYA

KEKOVA ANTALYA

 

Kekova, Antalya ilinin Demre ilçesi yakınlarında Kaleköy ve Üçağız açıklarındaki küçük, kayalık bir adadır. Kaynaklara çoğu kez “Kakava” diye geçmiştir. 4.5 km²’lik yüzölçümü olmakla birlikte bu adada kimse yaşamamaktadır. Üzerinde pansiyonlar ve kafeler bulunan adaya teknelerle ulaşım sağlanmaktadır.

KAŞ KAPUTAŞ PLAJI

 KAŞ KAPUTAŞ PLAJI

Aşağıdaki fotoğraflar Kaş a giderken Kalkan da çekildi.Burası Teke Platosu olarak adlandırılır.Karstik arazilerle kaplıdır.Dağlar denize paralel uzanır.Bundan dolayıda kıyı şeridi fazla gelişmemiştir.Kalkanda denize girmek için çok çaba sarfetmeniz lazım.Kumsalı olan plajı yok.Aşağıya arabayla inip uygun yer aramanız lazım.Teke Platosu tenha nüfuslu yerler arasındadır.Çünkü arazi engebeli ve su problemi yaşanmakta içerilerde.Denizin şelf sahası dardır.(Şelf:Denizin 0-200 metre asındaki derinlikteki bölümü)denizin rengindende anlaşılıyor.Açık olan kısım çok az.

İSTANBUL

İSTANBUL

RUMEL HİSARI

 Rumeli Hisarı , İstanbul’un Sarıyer ilçesinde Boğaziçi’nde bulunduğu semte adını veren hisar. Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethinden önce boğazın kuzeyinden gelebilecek saldırıları engellemek için Anadolu yakasındaki Anadolu Hisarı’nın tam karşısına inşa ettirilmiştir. Burası boğazın en dar noktasıdır. Mekânda uzun yıllardır Rumeli Hisarı Konserleri düzenlenmektedir.
Rumeli Hisarı’nın dibinde Boğaziçi Üniversitesi bulunmakta.Ordaki öğrencilere özenmemek elde değil.Deniz manzarasına karşı yurtta kalmak ve ders çalışmak ne güzeldir.
İstanbul’a  gidipte yat turu yapmamak büyük kayıptır.Boğazın tüm güzelliğini içinize işletecektir.

SAKLIKENT FETHİYE

SAKLIKENT

Saklıkent’e gittiğiniz zaman size tavsiyem çok sağlam bir sandalet giymeniz. Eğer sandaletiniz kopacak cinsten ise orda plastik ayakkabı satıyorlar. Benim terliklerim çok sağlam çıktı. Belinize kadar sudan geçeceğinizi de belirteyim. Bir ipe tutunarak hızlı akan sudan geçmek zorundasınız. Çoğu arkadaş fotoğraf makinalarını bıraktı.4-5 kere farklı zamanlarda gittim.her gidişimde de coğrafyacı olarak büyülendim. Bazı yerlerde vadi o kadar daralıyor ki .Resimlerde görebilirsiniz. Yalnız suyun derinliğini tahmin edemiyorsunuz. Tümsek  yada boşluk denk gelebiliyor. Daha önceki geldiklerimde çok ilerlere gidebilmiştim. Ama bir tümseği görmediğim için fena çarpmıştım. Şişliği 1 ay geçmemişti. O yüzden yere basarken acele etmeden sağlam basmak gerekiyor. İki kızımı babasına bırakıp ben ilerlere doğru gittim .Turdaki kızlar beni iki çocuklu tanıyınca abla çocukları ne yaptın dediler. Çocuklu olmak pasif olmak değildir. Ben buraları kaçıncıya arşınlıyordum oysaki bilseler.21 temmuz 2014 tarihinde ani su baskını olduğu için burada 3 turist can vermişti onu belirtmeden geçemeyeceğim.

KUŞ SESLERİ İLE IHLARA VADİSİ

IHLARA VADİSİ

<