Category Archives: TRABZON

UZUNGÖL TRABZON

UZUNGÖL

 Trabzon’a 99 km ve Çaykara ilçesine 19 km uzaklıkta deniz seviyesinden 1090 metre yükseklikte bulunan Uzungöl dik yamaçları ve muhteşem bir doğa örtüsü ile doğa tutkunlarını büyüleyici bir yerdir.
Uzungöl Trabzon ili Çaykara ilçesine bağlı turistik bir beldedir.
Vadinin ortasında bulunan yamaçlardan düşen kayaların Haldızen deresinin önünü kapatması ile oluşmuş olan göle Uzungöl denir. Uzungöl’ün etrafı Karaçam ve diğer Karadeniz dağ ağaçlarından oluşan ormanlarla çevrilidir.
 Dünya’nın sayılı güzelliklerinden biri diyebiliriz. Ama imkanınız varsa Araplar orayı ele geçirmeden mutlaka gidin. Benim bu ikinci karadeniz turum. 13 sene önce gelmiştim.            Hep söylerim bu geldiğimde sanki şehir turu yapmaya gelmiş gibi hissettim. Çünkü bu güzellikler çok az kalmış.

SÜMELA MANASTIRI

SÜMELA MANASTIRI

TRABZON ATATÜRK KÖŞKÜ

                                        TRABZON

ATATÜRK KÖŞKÜ

 Trabzon Atatürk Köşkü, Soğuksu semtinde küçük bir çam korusu içinde yer alır. Yirminci yüzyılın hemen başında yaptırılmış 1923’den sonra hazineye kalmıştır. Atatürk 1934 ve 1937 yıllarındaki Trabzon ziyaretlerinde, bu köşkte konuk edilmiştir. O’nun ölümünden sonra Trabzon belediyesi tarafından o dönemde kullanılan eşyalarla dekore edilerek “Atatürk Müzesi” olarak ziyarete açılmıştır.