Category Archives: PARİS

PARİS GEZİ REHBERİ

PARİS GEZİ REHBERİ

Paris deyince herkesin aklına aşk şehri gelir. Gelelim benim Paris gezi yazıma.

PARİS’TE GEZİLECEK YERLER

1-EYFEL KULESİ (La tour Eiffel )Fransız Devrimi’nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde düzenlenen Expo 1889 Paris fuarının giriş kapısı olarak inşa edilmiştir. Fransızlar utanç lekesi olarak görmüşler ilk başta ama her yıl 6 milyon kişi ziyaret ediyor.

IMG_3565

Eyfel Kulesi, Paris

PARİS GEZİ REHBERİ 3 (Notre Dame Katedrali, Lüksemburg Bahçesi)

 Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali  Paris, Fransa’da bulunan dünyaca ünlü bir katedraldir. Meryem Ana’ya ithafen isimlendirilmiştir. Gotik yapı Île de la Cité’in doğu kısmında, Paris’in diğer tüm önemli yapıları gibi Seine Nehri’nin kıyısında bulunur. Girişi batıya bakar. Girmek istiyorsanız uzun kuyruğu göze almalısınız. Size uzun uzun tarihi hakkında bilgi verecek değilim bolca var çünkü. İçini görmeniz için fotoğraflar ekledim.  Yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

 

IMG_4079

PARİS GEZİ REHBERİ 2

 PARİS’TE GEZİLECEK YERLER                                        

( Sen Nehri- Concorde Meydanı- Louvre Müzesi- Tuileries Bahçesi)

SEN NEHRİ TURLARI   Bir önceki yazımı okuyan ve 80 euro verip Sen Nehri Turu ve Eyfel Kulesi’ne çıkan arkadaşım gerçekten o fiyatlara hallediliyor mu dedi. Ben de bunun üzerine direk ulaşabileceğiniz ve fiyatını öğrenebileceğiniz linki ekledi. Bateaux şirketi 1949 yılında kurulmuş  günde 16 sefer yaparken yüksek sezonda 20 dakikada bir sefer yapmaktadır. Bateaux-Mouches’un resmi web sayfasına  bu linkten ulaşabilirsiniz. Fiyatı 13,5 euro

Bir diğer şirket de  BOTOBUS : Sen Nehri kıyısında 8 durağı bulunan Botobus indi bindi yaparak Sen Nehri boyunca gezmek istiyorsanız bu da tercih edilebilir. Diğeri ile kıyaslarsak 1,5 saat 13,5 euro bu 16 euro. Siz neyi tercih ettiğinize bağlı. BOTOBUS e bu linkten ulaşabilirsiniz.

IMG_3823

RESSAMLAR TEPESİ MONTMARTRE TEPESİ’NE NASIL GİDİLİR?

RESSAMLAR TEPESİ MONTMARTRE TEPESİ’NE NASIL GİDİLİR?

IMG_4452

Sacre Coeur Bazilikası . Bu bazalika 1870 yılında Fransa-Prusya savaşı başladığında, iki katolik girişimci Fransa’nın yaklaşmakta olan Prusya saldırısından kurtulması halinde İsa’nın Kutsal Yüreğine adanmış bir kilise yaptırmaya ant içmiş. Bir banada adak adamışlar.