Category Archives: MARMARA

İSTANBUL ADALAR

İSTANBUL ADALAR
Sabah 7  ido feribotu ile yola çıktık. Yaklaşık 1saat 45 dk sonra orada olacaktık. 9 gibi de adalar vapuru kalkacaktı. Bazen dakikaların saniyelerin kıymeti vardır yolculuklarda. Çünkü adalar vapuruna yetişmemiz gerekiyordu. Ama Allah’tan iki dakika ile yakalamayı başardık. O koşturma çok eğlenceliydi.  Bilet almamızı beklediler görevliler sağolsunlar.

AYVALIK CUNDA ADASI

AYVALIK ŞEYTAN SOFRASI
Gün batımında yakalamak için bütün turlar yoğun bir çaba içerisine girerler. Biz bir çılgınlık yapıp saat ikide yola çıkıp gün batımına Ayvalık’ta olmak tarif edilmez bir duygu.    Allah’tan yetiştik. Ama yukarı yürümeyi göze almalısınız. Çünkü araba park sorunu var. Oda sorun değil. Herkes akın halinde yürüyor.  Yani biraz erken giderseniz arabaya yer bulabilirsiniz.

TELEFERİKLE ULUDAĞ

ULUABAT GÖLÜ GÖLYAZI

ULUABAT GÖLÜ GÖLYAZI

IMG_1281

Uluabat Gölü Gölyazı Bursa’ya 35 km uzakta bulunmakta. İzmir yolu üzerinde sağ tarafta bir yol sapağı bulunmakta. Buradan içeriye 7 km kadar gidilerek Gölyazı’ya ulaşacaksınız. Burası son yıllarda gözde olmaya başladı. Fotoğrafçılık klüpleri akın akın gelmekte. Bursa’dan önceden fazla kişi gitmezken hafta sonları dolup taşmakta. Bunda Güneşi Beklerken dizisinin çekilmesi de etkili. Biz de çekimlere denk gelmiştik.

EDİRNE

EDİRNE
Edirne, Türkiye’nin Edirne ilinde yer alan şehir ve aynı ilin merkez ilçesi. Marmara Bölgesi’nin Trakya kesiminde, Yunanistan ve Bulgaristan sınırında yer almaktadır.
 

Şehrin içinden geçen Meriç nehri şehre ayrı bir hava katıyor.

BİR GÜNDE İSTANBUL TURU

DOLMABAHÇE SARAYI
Dolmabahçe Sarayı, otuz birinci Osmanlı padişahı Sultan Abdülmecid (1839-1861) tarafından yaptırılmıştır. İnşasına 13 Haziran 1843 tarihinde başlanan Saray, çevre duvarlarının tamamlanması ile birlikte 7 Haziran 1856 tarihinde kullanıma açılmıştır. Saray’ın ana yapısı; Mâbeyn-i Hümâyûn (Selâmlık), Muâyede Salonu (Tören Salonu) ve Harem-i Hümâyûn adlarını taşıyan üç bölümden oluşur.

İSTANBUL

İSTANBUL

RUMEL HİSARI

 Rumeli Hisarı , İstanbul’un Sarıyer ilçesinde Boğaziçi’nde bulunduğu semte adını veren hisar. Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethinden önce boğazın kuzeyinden gelebilecek saldırıları engellemek için Anadolu yakasındaki Anadolu Hisarı’nın tam karşısına inşa ettirilmiştir. Burası boğazın en dar noktasıdır. Mekânda uzun yıllardır Rumeli Hisarı Konserleri düzenlenmektedir.
Rumeli Hisarı’nın dibinde Boğaziçi Üniversitesi bulunmakta.Ordaki öğrencilere özenmemek elde değil.Deniz manzarasına karşı yurtta kalmak ve ders çalışmak ne güzeldir.
İstanbul’a  gidipte yat turu yapmamak büyük kayıptır.Boğazın tüm güzelliğini içinize işletecektir.