Category Archives: EĞİTİM

ÇOCUĞUM KİME EMANET?

                                             ÇOCUĞUM KİME EMANET

Bir tarafta ‘ailenin bir parçası haline gelen bakıcı teyzeler’, diğer tarafta ise olumsuz bakıcı olayları… Hal böyle olunca aileye, bakıcı seçimi konusunda dikkatli davranmak düşüyor.

USLU ÇOCUK OLUR MU?

KİMSE KİMSEYİ KINAMASIN.YARIN SİZİN BAŞINIZA GELEBİLİR.

ALIP BAŞIMI GİDESİM VAR BURALARDAN DİYENLERE.

HABERLER CUMAERT

ALIP BAŞIMI GİDESİM VAR BURALARDAN DİYENLERE.
Ceviz ve bademi yan yana görünce ‘oo piti piti’ yapacak kadar doğal yaşama uzaktı Ilgın ve Serhat Sayıcı çifti. İstanbul’dan sıkıldıkları bir vakitte köyleri dolaşmaya karar verdiler. Sayıcı çifti, şimdi köylünün satamadığı ‘tertemiz’ ürünlerini, doğal tüketmek isteyen şehirli insanlara ulaştırıyor.

 


BAKI ETKİSİ

BAKI ETKİSİ

Bu fotoğraf benim çok hoşuma gidiyor.Öğrencilerime bakının etkisini anlatırken çok güzel örnek oluyor.Ayrıca yükselti faktörünede örnek verebiliriz.yukarıları karla kaplı ve de güneş güneyden geldiği için alt taraflar kışın güneş ışığını fazla göremiyorlar.Akçağlayan toki bu yüzden şanssız.Çünkü kışın güneşi pek göremiyorlar Uludağ’ın eteğinde kaldığı için.Çok az gözüküyor fotoğrafta ama orada uzakta bir köy var.Zeyniler Köyü. meşhur Çalıkuşu romanında adı geçen köy.Biz azıcak kar yağsa buralarda mahsur kalıyoruz.Orada yaşayanlar ne yapıyor merak ediyorum.Bazen insan çok uzaklara gidebiliyor ama dibindeki yeri görmekten mahrum kalıyor.Çıkamayışımın nedeni oraya arabayla çıkmak istemem uçurum.Birde kötü nam yapmış bir yol.Z yolu diye geçiyor.Yol boyunda pek hoş olmayan manzaralara şahit olabiliriz.Jandarma çok dolaşıyor bu yüzden.Öğretmen arkadaşım öğrencilerle beraber doğa yürüyüşü yaptı.Belki bende öyle bir yol bulabilirim.Çok merak ediyorum ordan Erikli nasıl görünüyordur acaba.

ÖLÜM SARKITI

COĞRAFYA GÜNLÜĞÜ
Bu sayfada öğrencilerime faydalı olacağına inandığım bilgiler paylaşacağım.

Çok ilginç bir video.Antarktika’da çekim yapan BBC ekibi, 1960’lı yıllardan beri bilinen, ancak daha önce hiç görüntülenemeyen bir olaya şahit oldular.  Oldukça ilginç olan görüntülerde suyun altına doğru uzanan bir “ölüm sarkıtı” etrafındaki suyu dondurarak deniz yüzeyinden, derinlere doğru ilerliyor.

Sonunda denizin dibine kadar ulaşan buzul sarkıtı, burada da yayılmaya devam ediyor etrafındaki tüm deniz yıldızlarını ve deniz kestanelerini dondurarak öldürüyor.
Bu inanılmaz yolculuğu görüntüleyen BBC kameramanları Hugh Miller ve Doug Anderson, suyun altında -2 derecede çekim yaptıklarını, buzul sarkıtının yüzeyden denizin dibine kadar ulaşmasınınsa sadece saatleri içerisinde tamamlandığını söylüyorlar.
1960’lı yıllardan beri varlığı bilinen bu buzul sarkıtlarının hareketi ilk kez görüntülenmiş oldu.

 

İŞİNİZE YARAYABİLECEK İNTERNET ADRESLERİ

İŞİNİZE YARAYACAK İNTERNET ADRESLERİ

‘38 beden gelinliğimi ödünç verebilirim’ diye ilan veren de var, ‘İki günlüğüne kamp çadırı arıyorum’ diye duyuran da. Aynı güzergâha aynı saatte gidenlerin yol masrafını paylaşması için birbirini tanıması gerekmiyor. Çünkü paylaşım ekonomisi diye birşey var ve burada paranın sözü edilmiyor 

DÜNYA’NIN YENİ YEDİ HARİKASI

DÜNYA’NIN YENİ YEDİ HARİKASI
Dünyanın yeni 7 harikası belli oldu. 21 adayın yarıştığı ve 100 milyona yakın kişinin oyladığı yarışma sonrasında 2007 yılında Lizbon’da açıklandı. 
Çin Seddi             

ÖLÜDENİZ (LAGÜN

ÖLÜDENİZ (LAGÜN)

COĞRAFYADA İLGİNİZİ ÇEKECEK BİLGİLER

En uzun sınırı olan ülkeler: ABD ? Kanada

Kesintisiz en uzun sınır ise ABD ile Kanada arasında. İki ülke arasındaki sınır 8.891 km.

 

En çok dil konuşulan ülke: Papua Yeni Gine
3 resmi dili olmasına rağmen farklı diyalektlerle birlikte Papua Yeni Gine?de toplamda 850 dil konuşuluyor!

ANTİLOP KANYONU ARİZONA

ANTİLOP KANYONU ARİZONA

Antilop Kanyonu, ABD’nin güneybatısındaki en çok ziyaret edilen ve en çok resmi çekilen kanyonudur. Antilop Kanyonu, erozyon sonucu oluşmuş olup Arizona’da bulunmaktadır.

Antilop Kanyonu’nun Navajo dilindeki adı “Tse’ bighanilini” dir ve “suyun taşların arasından aktığı yer” anlamına gelir.