Category Archives: Genel

64 Ülke Gezen Cengiz Ulus ile Söyleşi

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Ben 1966 yılında Balıkesir’de doğdum. Lise yaşamımdan sonra ticaret hayatına atıldım.38 yaşına kadar hiç yurt dışına çıkmadım. Lise yaşantımda elçiliklere yazılar yazardım ülkeler hakkında bilgi almak için. En merak ettiğim ülke İspanya ve Japonya idi ama hala 55 ülke arasında Japonya yerini alamadı 🙂 O yıllarda ülkelerin coğrafi atlaslarını toparlardım. Ama hiç onlara gidilecek görülecek yer diye bakmazdım. Sadece coğrafi bilgiydi benim için. Ama sonra gördüm ki her yer görülmesi gereken mekanlarmış. 38 yaşını beklememin sebebi kızımın büyümesini bekledim ve maddi olarak olgunlaşmayı bekledim. İlk turum Mısır idi. Rehberimiz o kadar güzel bir anlatım sergiledi ki ben o an karar aldım ‘Artık gezmelim ve dil öğrenmeliyim.’ Ama dil kısmı geziden geziye kullanıldığı için biraz sorunlu oldu benim için.  Gezme aşkı daha lise yıllarımda babam beni nakliye şirketinde çalışan arkadaşının yanına muavin olarak vermişti. 20 gün boyunca il il Türkiye’yi dolaşırdım. O yıllarda temeli atmış oldum.

64 ülkeyi kaç yılda gezdiniz?

*İlk yurt dışına 38 yaşında çıktım. Yani 12 yıldır geziyorum. 12 senede 56 ülke oldu.

301527_10150287280249480_380340572_n

GEZGİN İNSANLARA KARŞI KİŞİLERİN DÜŞÜNCELERİ

20150728_134015

GEZGİN İNSANLARA KARŞI KİŞİLERİN DÜŞÜNCELERİ

Ben küçüklüğümden beri gezmeyi çok  severim. Daha önce bir yazımda  da belirtmiştim gezmek genlerimde var diye. Buradan okuyabilirsiniz. Daha ilk okulda annemin rahatsızlığından dolayı  Kütahya ‘dan Istanbul’a Cerrahpaşa  Tıp  Fakültesi’ne giderdik. Annemin adresi bulurken yanıldığı yerlerde ben doğru  yolu bulmasına  yardım  ederdim. Allah benim içime  o yıllarda  vermiş  bu tutkuyu. Yalnız  ben diğer  gezginler gibi değilim  ve olamamda. Buna şartlarım malesef müsait değil. Hadi iki gün  tatil var toplanın gidiyoruz diyecek lüksüm yok. Kızların  okulları  var ve dersane ,okul derken hafta sonları resmen servis çekiyorum. Olduğum yerrebağlanmak  zorundayız.  Ucuz bilet buldum bu hafta sonu Paris’e gittim diyemem.

AMSTERDAM GEZİ YAZISI

AMSTERDAM GEZİ YAZISI

IMG_3130

Amsterdam iner inmez kanallarıyla sizi karşılıyor. Bu güzel çiçekleri de görünce dayanamadım hemen fotoğrafladım.

IHLARA VADİSİ

IHLARA VADİSİ
Aksaray’a 40 km uzaklıktadır.
Ihlara Vadisi, Hasandağı’volkanından püskürtülen lavların akarsu aşındırması sonucunda oluşan cemal şekilli bir vadidir. Melendiz çayı, milyonlarca yıllık bir sürecin sonunda, 14 kilometre uzunluğunda ve yüksekliği yer yer 110 metreye ulaşan kanyon görünümlü bu vadiyi meydana getirmiştir. Bu çatlaklardan yol bulan kanyonun bugünkü halini almasını sağlayan Melendiz çayına ilk çağlarda Kapadokya ırmağı anlamına gelen “Potamus Kapadukus” denilmekteydi.

IMG_0362

KAPADOKYA

KAPADOKYA

PASABAĞ VADİSİ

Avanos-Göreme yolundan Zelve istikametine döndükten sonra  biraz ötede Paşabağ Vadisi’ne geleceksiniz. Hediyelik eşyaların bol miktarda yer aldığı bir yer. Fiyatlar her yerde farklılık göstermekte. O yüzden karşılaştırma yapmanızda fayda var.

20150501_122953

PRAG’DA PARA BOZDURMA SORUNU

PRAG’DA PARA BOZDURMA SORUNU

Prag’da para bozdurmak konusunda gitmeden o kadar çok yazı okudum ki gözüm korkmadı değil.  Dolandırılmamak için çok dikkat ettim. 5 yerde para bozdurdum. İlki Prag Kalesi’nin yukarısında bulunan meydanda bozdurdum. 260 yazıyordu ve tam rakamından bana paramı verdi. Paramızı harcadıkça bozdurmayı tercih ettiğimiz için çok yeri deneyimlemiş olduk.

 

IMG_2486

Size tavsiye edeceğim ve etmeyeceğim yerler var.  İlk öncelikle tam giderken bozdurduğumuz para en fazlasıydı. 320 den bozdular. Bilsek direk oraya giderdik. Burasının yerini ayrıntılı tarif edeyim ki kolayca bulun. Burası Müzeye çok yakın. Müzenin önündeki tramvay giden cadde üzerinde 0 komisyon yazan bir döviz bürosu var.  Tam köşedeki maalesef ucuz bozuyor ama tam karşısında 320 den bozdu ve sevindim doğrusu. Size Google Mapteki yerini göstereyim tam olsun.

PARİS GEZİ REHBERİ 2

 PARİS’TE GEZİLECEK YERLER                                        

( Sen Nehri- Concorde Meydanı- Louvre Müzesi- Tuileries Bahçesi)

SEN NEHRİ TURLARI   Bir önceki yazımı okuyan ve 80 euro verip Sen Nehri Turu ve Eyfel Kulesi’ne çıkan arkadaşım gerçekten o fiyatlara hallediliyor mu dedi. Ben de bunun üzerine direk ulaşabileceğiniz ve fiyatını öğrenebileceğiniz linki ekledi. Bateaux şirketi 1949 yılında kurulmuş  günde 16 sefer yaparken yüksek sezonda 20 dakikada bir sefer yapmaktadır. Bateaux-Mouches’un resmi web sayfasına  bu linkten ulaşabilirsiniz. Fiyatı 13,5 euro

Bir diğer şirket de  BOTOBUS : Sen Nehri kıyısında 8 durağı bulunan Botobus indi bindi yaparak Sen Nehri boyunca gezmek istiyorsanız bu da tercih edilebilir. Diğeri ile kıyaslarsak 1,5 saat 13,5 euro bu 16 euro. Siz neyi tercih ettiğinize bağlı. BOTOBUS e bu linkten ulaşabilirsiniz.

IMG_3823

PRAG GEZİ YAZISI

                       PRAG GEZİ YAZISI

Prag deyince aklına gelecek görüntü Orta Çağ Avrupa’sının mimarisi olmalıdır. Gezmek için 2-3 gün yeterli. Biz 2 günde hatta 1,5 günde gezdik diyebilirim. İlk öncelikle gezmeye OLD TOWN bölgesinden başlamakta fayda var.

IMG_2540

Prag’ın bizim için farklı bir yeri var. Çünkü yurt dışına ilk defa çıktık. Nasıl gezilir ne yapılır acemiydik. Acemiliğimizi Prag’ta atmış olduk.  Otelimizin önünden tramvaya bindik. Nerde ineceğimizi bile bilmiyorduk. Harita elimde yarım yamalak İngilizce ile sorup öğrendik.

PRAG’DA HAVADA DURAN KİŞİLERİN SIRRI

 

PRAG’DA HAVADA DURAN KİŞİLERİN SIRRI

IMG_2482

OVİT YAYLASI

OVİT YAYLASI

OVİT YAYLASI  gerçekten görülmeye değer. Buzul gölüne çıkmak için biraz fazla yol yürümek zorunda kaldık. Normal hava şartlarında olsa sorun olmazdı da hava buz gibiydi. Bundan dolayı hızlı hızlı çıktığımız için ciğerlerimiz temiz havaya alışık olmadığı için zorlandık. Kızım iyi ki otobüste kalmayı kabul etti. Zamanla yarıştığımız için çok hızlı çıkıp çok hızlı indik. Ama insan büyüleniyor. O kadar  heybetli dağları görünce. Birde insan gözüyle görünce çok farklı oluyor.