SAFRANBOLU GEZİ YAZISI

SAFRANBOLU

Safranbolu,

Karabük ilinin turistik bir ilçesidir. Konumu Ankara’nın 220 km kuzeyinde ve
Karadeniz’in 90 km güneyindedir. Karabük ilçe merkezinin de 8 km  kuzeyinde bulunmaktadır. Safranbolu şehir
merkezi ve Karabük il merkezi birbirine yakındır.

Ev örneklerine, Beypazarı, Göynük, Taraklı, Odunpazarı gibi Türkiye’nin birçok yerinde rastlanan Klasik Osmanlı  kent mimarisini yansıtan tarihî Safranbolu evleri ile ünlü olan şehir, bu özelliği sayesinde 17 Aralık 1994 tarihinden beri Türkiye’de Dünya Miras Listesi’nde yer alan 9 kültürel varlıktan biridir ve turistik ilgi çekmektedir. Safranbolu ismini, bölgede yetişen ve nadir bir bitki olan safrandan alır.

Safranbolu coğrafi konumu nedeniyle tarih boyunca idari ve ticari bir merkez olmuştur.

2002’de kurulan Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’ne bağlı Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi, Safranbolu Meslek Yüksek Okulu ve Safranbolu Turizm Fakültesi bulunmaktadır. Şu anda ise bu fakülteler Karabük Üniversitesi’ne bağlıdır.

 Bu kadar bilgi verdikten sonra kendi gözlemlerimi anlatayım.Otelimiz BAĞLAR SARAY OTEL

Çok memnun kaldığımızı belirtmek isterim.Yemekleri çok güzeldi.Bir gece kaldık.Safranbolu mimarisine uygun olarak yapılmış.İç dizaynı size otantik bir hava estiriyor.

 

Akşam otelimizden çıkıp şehir merkezine doğru yürüyüş yaptık. Hediyelik eşyaların bulunduğu dükkanlar bizim için vazgeçilmez ilgi alanımız. Magnet ve Safranbolu ya ait küçük hediyelik eşyalar uygun fiyata bulabilirsiniz. Ama ilk gördüğünüz yerden almayın. Çünkü aynı ürün 10 metre ötede yarı fiyatına bulabiliyorsunuz. Bizim başımıza geldiği için uyarayım dedim:)

 

HIDIRLIK TEPESİ
Hıdırlık Tepesi; mutlaka uğramanız gereken yerlerden birisi Hıdırlık Tepesi. Buradan hiç bir evin diğerinin görüşünü kısıtlamadığını ve ne kadar düzenli bir şekilde konumlandırıldığını görebilirsiniz. Hıdırlık Tepesi, Türklerin Safranbolu’ya geldikleri zaman konuşlandığı yermiş ve açık namazgah şeklinde. Yağmur duası ile hıdırellez kutlamaları burada yapılırmış

 

 

Safranbolu’ya ismini veren safran çayının tadına baktık. Biraz fazla seyreltilmişti.Yani sadece rengini vermiş sarı su gibiydi. Safran çok pahalı bir bitki olduğu için size saf safran sunacak halleri yok tabiki. SAFRAN

Safran, süsengiller familyasından, sonbaharda çiçek açan, 20–30 cm boyunda, çiğdem cinsinden soğanlı bir kültür bitkisi ve bu bitkiden elde edilen baharattır.

 

 

 

UNESCO tarafından Dünya Miras Listesine alındığını gösteren yazı.

KAYNAKAMLAR GEZİ  EVİ Kaymakamlar Evi 18 ve 19.yüzyıl Türk toplumunun geçmişini, kültürünü ve yaşama biçimi ile teknolojisini  yansıtan Safranbolu Evleri arasında önemli bir örnektir. 19.yüzyıl başlarında yapıldığı sanılmaktadır. Sahibi Safranbolu Kışlası kumandanı Hacı Mehmet Efendidir.Zemin kat duvarları, büyük bir bölümü ahşap malzeme ile yapılan yapıya uzun ömürlülük taşıyıcılık ve hacimlerdeki önemli üretim aktivitelerinden dolayı yapıdaki yıpranmaların azaltılması, ayrıca dış tehlikelerden korunma düşüncesi ile taş olarak inşa edilmiştir.Birinci katın merdiven başındaki iki oda selamlık, karşıdaki bölüm ile üst kat Harem’dir. Bu katta bulunan dönme dolap, selamlık ile harem arasında yemek servisinin yapılmasını sağlamaktadır.

 

 

 

 

 

 

Yukarıda gördüğünüz döner dolap.Eski dönemlerde haremlik selamlık oturdukları için içeriye yemek vermek için bu dolaba yemekleri bırakıp tıklattıkları zaman içeriden döndürülmek süretiyle yemekler içeri alınırmış.

 

 

Osmanlı dönemine ait düğün kıyafetleri.

O zamanlar için gayet estetik oturma grupları:)

 

Yer yatağı ve bizim kültürümüzü yansıtan yorganlar.

 

 

Düğünlerde giyilen kıyafetler sergileniyor.

 

Mutfakta bakır kaplar hakim.

 

İmren Lokumlarına girdik.Evin içinde süs havuzu mevcut.

 

 

 

İmren Lokumları işi büyütüp İmren  Lokum Konak isimli Otel yapmış.Bahçesi çok güzel çiçeklerle donatılmış.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir