AMASRA

AMASRA

Amasra’ya girerken mola veriyoruz. Köylü kadınların kurmuş olduğu ufak bir pazar yeri var. Organik ürünleri bulabileceğiniz bir yer.  Size tavsiye edebileceğim oradan erik pestili almanız. Muhteşem ötesiydi. İnsanın aklına sonradan dank ediyor. Niye daha fazla almadım diye. Ama iş işten geçmiş oluyor. Amasra’yı doğal güzelliği yok olmadan mutlaka görün derim. Toki buraya da el atmış. Beton yığını olmaya başlamış. Küçük ama şirin bir şehir.
GEZGİNANNE007

Amasra bozulmamış doğası ile sizleri karşılıyor.

                                                                  CENEVİZ KALESİ
Kale Roma Döneminde yapılmış, Bizanslılar, Cenevizliler ve Osmanlılar zamanında büyük onarımlar görmüştür. Sormagir ve Zindan Kalesi adında iki ana kütleden oluşmaktadır. Boztepe’deki Sormagir kalesi “Kemere” denilen bir köprüyle Amasra’ya bağlanır. Kalenin Kuzeydoğu kesiminde Büyükliman Kapısı, batısında Küçükliman Kapısı, güneyinde Zindan Kapısı bulunmaktadır. Sormagir Kalesine, Kemere Köprüsüne bitişik “Karanlık Yer” olarak bilinen tonozlu ana kapıdan girildikten sonra Küçükliman ve Hacıdenizi yönlerinde iki katlı kapıdan çıkılır.

 

 

 

Amasra küçük ama şirin bir şehir. Denizin yapısı Coğrafi açıdan Tomboloya benziyor. Tombolo adanın karaya bağlanıp yarımada haline gelmesine deniyor. Burası da aynı öyle. Bir köprü ile Ceneviz Kalesine ulaşıyorsunuz.

 

Bu iki resim üstteki sol tarafımız alttaki sağ tarafımız. Yani iki tarafımızda deniz.

 

 

Size ilginç  saksı örnekleri. Türk zeka örünleri bunlar. Gerçekten güzel düşünülmüş.  Ev sahibini tebrik etmek gerekir.

 

 

 

 

Ah ah oranın kıymetini dönünce anladım. Yolunuz Amasra’ya düşerse tahta kaşık spatula almayı ihmal etmeyin. Ben aldım. Çok memnun kaldım. Şimdi daha çok almadığım için kendime kızıyorum.  Fiyatları da uygundu. Mesela biz Haydar adlı sopayı Safranbolu’dan aldık. Keşke burdan alsaydık dedik. Burdakilerin malzemesi daha güzeldi. Bu çarşının sonu sahile çıkıyor.

Şehir merkezi 1 saatte bitiyor. Balık ekmek yemenizi tavsiye ederim. Barış Akarsu’da Amasralı. Onun heykelini şehir merkezine yapmışlar. Allah rahmet eylesin. Çok sevilen bir şarkıcı idi.

Şehir içinde denize girilebiliyor. Ama görüldüğü üzere kalabalık. Bir de dikkatinizi alttaki beton yığınlarına çekmek istiyorum. Siz siz olun daha da betonlaşmadan bir an önce Amasra’ya gidin.

Öğretmen evi çok güzel bir yerde. Denize karşı yemek yiyebilirsiniz. Biz turla gelmemiş olsaydık burada kalmak isterdik. Şirin ve güzel bir şehir. Emekli olunca yerleşsek mi acaba? Ağaçları bile çiçek açıyor.

      Amasra’ya son bir kez daha bakıp yolumuza kaldığımız yerden devam ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir