İZLANDA GEZİ REHBERİ

İZLANDA GEZİ REHBERİ

İzlanda

1973 de düşen amerikan kargo uçağı. Buzlanma yüzünden acil iniş yapıyor plaja ama çakılıyor. Kimse ölmüyor sonra bu uçağı öyle bırakıyorlar önemli parçalarından bazılarını alıyorlar bazı parçaları çalınıyor şu anda araçla giriş o bölgeye yasak aracı dışarıda bırakıp 4 km kadar yürüyerek varıyorsunuz.

İlk öncelikle biz nasıl tanıştık onun hikayesini anlatmak istiyorum. Milano’da Mc Donalds’a girmiş gece otobüsümüzü kalkmasını bekliyorduk. Çocuklar da oyun oynuyorlardı. Sonra oyuncak getirdiler. Bunu nerden aldınız diye sorunca arka masadaki Türk deyince biz hemen Türk görmenin heyecanıyla konuşmaya başladık. Gezgin ruhlu insanlara bayılıyorum. Sanki yıllardır tanışıyor gibi muhabbet edebiliyorsunuz çünkü ortak bir nokta var GEZMEK. Sağ olsunlar bize hiç üşenmeden fotoğraflarla İzlanda hakkında bilgi verdiler. Ordan getirdikleri tüfleri gösterdiler. Tabi vaktimiz kısıtlı olduğu için doyamadık ama facebook sayesinde irtibatı devam ettirdik. Beni kırmayıp İzlanda yazısını yazdılar.

Kendilerine burdan ÇOOOOK ÇOOOK TEŞEKKÜR EDİYORUM. Bu güzellikleri onlar sayesinde bir Coğrafyacı olarak görmek beni çok mutlu etti. Şimdi gelelim biaz tanıyıp İzlanda yazısına.

İzlanda

1. Gezgin hikayeniz nasıl başladı?
– İzlediğim gezi temalı filmler ile birlikte başladı diyebiliriz. Farklı yerlere ve farklı kültürlere olan merakımdan ötürü hep diğer ülkeleri diğer kültürleri merak ettim. Sadece film izlemenin veya okuyup bilgi edinmenin artık yeterli olmadığını düşündüğüm anda ufak bir liste yapıp bu listeme göre gezmeye başladım.

 

2.İlk gittiğiniz ülke neresiydi? ve nasıl gittiniz.
– ilk gittiğim ülke İtalya oldu. Gezmeye Venedik ile başladım. Abimle birlikte 2 kardeş olarak yola çıktık. Uçakla gitmeyi tercih ettik ve gezme yeni yerleri keşfetme maceram başladı.
3.Bugüne kadar kaç ülkeye gittiniz. En sevdiginiz ulke ve burada yasayabilirim dediğiniz ülke hangisi?
– Bugüne kadar 9 ülkeye gitme fırsatım oldu. En sevdiğim ülke kesinlikle İzlanda oldu. İzlanda bambaşka bir dünya gibiydi. Her yerde ayrı bir doğal güzellik olan güzel bir ülke. Ansızın karşınıza çıkan geyikler olsun okyanusta balinalar olsun puffinler olsun şelaleler olsun bambaşka bir doğa harikası. Ayrıca herşeyin tamamen doğal halinde olması asla müdahale edilmemiş olması ayrıca mükemmel.
Yaşanacak ülke tercihim ise Portekiz olurdu. Portoya gitmiştim. Porto hem bizim kültürümüze yakın hem bizim iklimimize yakın olduğu için yaşamak açısından çok güzel bir şehir. Fazla büyük değil çok fazla insan olmadığından sessiz sakin bile diyebiliriz.

4.Gezi rotanızı belirlerken nelere dikkat ediyorsunuz?
-Öncelikle gitmek istediğim yerlerin listesini çıkarıyorum. Daha sonrasında ise ulaşım şartlarına bakıyorum. Uygun saatler, uygun zaman dilimleri ve gezilecek süreleri göz önünde bulundurup bir program belirliyorum. Gün sayıma göre en rahat şekilde gezebileceğim ve en rahat şekilde ulaşım imkanları olan yerler ilk tercihim oluyor. Yaptığım listeden ise eleyerek düzgün bir rota belirliyorum.

Milano

5.Seyahat sizin için ne ifade ediyor?

Diye başlar bir şiirinde Nazım Hikmet. Bizler ilkokuldayken bir şarkının bize anlatmak istediklerini tam anlayamayan belkide anlamak için o vizyona henüz erişememiş insanlardık. Ne derdi o şarkıda; “Orada bir köy var uzakta, gitmesekde, görmesekte o köy bizim köyümüzdür”.İzlanda bizim için hep o uzaktaki köydü. Haritanın üst köşesinde yalnızlığına terkedilmiş gibi duran kuzey atlantiğin üzerinde yüzen bir gemi. Aslına bakarsanız ecdadımızda pek İzlanda hakkında bilgisi olmayacak olsa gerekki onlarda Cenevizlilerden oranın varlığını öğrenmişler. O yüzden pronounce olarak italyanlar ve türkler izlandaya aynı şekilde “İsland” şeklinde söylerler.
Her seyahat başlangıçta bünyede biraz gerginlik yaratıyor bunu kabul etmek lazım. Sonuçta hiç bilmediğiniz bir coğrafyada, hiç bilmediğiniz bir medeniyetinin içine giriyorsunuz. En basitinden kendi şehrinizde olan bir durum karşısında verdiğiniz refleksi bir seyahatte verdiginizde nasıl bir geri bildirim alacağınızı bilmiyorsunuz. Yıllardır yaptığım Avrupa seyahatleri sonucunda edindiğim tecrübe sonrası en azından Avrupalı konusunda bir reflex kazandığımı düşünüyordum fakat konu İzlanda olunca biraz çekincelerim vardı. Çünkü gideceğimiz ülke en nihayetinde ada ülkesi ve uzun bir süre izole kalmıs bu da kendi kültürlerini ve kendi etik değerlerini ürettikleri anlamına gelir.

IMG_0940

Hallgrimskirkja

En basitinden dünyanın her yerinde eviniz yanarken size 1 kova su taşır komşularınız ama dünyanın her yerinde mesela kuzey İzlanda’da saatte 1 tane araba geçen bir kara yolunda tekerleğiniz patlarsa o geçen araba size yardım eder mi yada en yakın çiftliğe giderseniz size nasıl bir davranışta bulunurlar. Bunlar belki çok basit sorulardır ama hiç şüphesiz bir başka coğrafya için öncesinde çokça düşünülen konuların başında geliyor kendi adıma.

Belki tüm seyahat boyunca tekerimiz patlamadı ama aküsü bitmiş bir Kanadalı çiftin arabasını itme (vurdurma) konusunda yardımcı olduk. Ve anladık ki dünyanın her yerinde otomatik vitesli arabalar itme yoluyla çalışmıyorlarmış .Tabi bunu yaklasık 3 km rampa aşağı giden araba gözden kaybolduktan sonra farketmesi ise biraz acı oldu diyebiliriz. Ama sonuç olarak bunca seyahattimden sonra şunu diyebilirim ki insanlığın kurtuluşunu ne gökyüzünden gelecek bir yıldırım, ne uzaylılar nede herhangi bir şey gerçekleştirecek. İnsanlığın çaresi insanlıktan başka kimsede değil.

Buzun ve ateşin ülkesinde daha bir çok macera başımızdan geçti şimdi anlatmaya kalksam yarın bir gün kitap yazarsam içine yazacak birseyim kalmaz.O yüzden herkesi bu küçük adayı keşfetmeleri konusunda hevesli olmaya davet ediyorum.İnanın yolun size kattıklarını hiç bir ders kitabı katmayacaktır.

 

IMG_1515

Jakursalon Glacier Lake


İlk olarak yaklaşık 10 farklı plandan sonra İzlanda planımızı şekillendirdik. Tüm tatil planımız neredeyse her gün değişti. Gidilecek şehirler, rotalar sürekli değişti ama İzlanda hep sabitti. Sonunda kararımızı verdik ve İzlanda’nın da içinde bulunduğu tatil için.

IMG_1723

Ben yeni gidecekler için izlanda ya nasıl gidersiniz, araç nasıl kiralanır, neler yapılır, hangi mevsimde gitmek akıllıca gibi çeşitli bilgiler vermeye çalışacağım yazımda.

İzlanda’ya Nasıl Gidilir;

Biz İzlanda’ya Danimarka aktarmalı olarak gittik. İstanbul-Danimarka Pegasus ile oradan da Danimarka-İzlanda Sas ile geçtik. Bunun maliyeti yaklaşık 700 lirayı buluyor. Danimarka da aktarma yapacağınız sürede Kopenhag şehrini de gezebilirsiniz. Yaklaşık 8-10 saat zamanınız oluyor diyebilirim. Daha uygun olarak farklı rotalar izlenebilir. Amsterdam aktarma için uygun bir durak. Tabi bu mevsime, güne ve saate göre değişiyor. Ama İzlanda aktarmaları için İskandinav şehirleri, Amsterdam, Paris ideal duraklar diyebilirim.

 İzlanda da Araç Nasıl Kiralanır;Araç kiralama için İzlanda da gerçekten çok şirket var. Bilindik şirketlerin yanında yerel şirketlerde bulunmakta. Bilindik şirketler budget, hertz vs gibi şirketler kaliteli hizmet sunuyorlar ama aynı oranda fiyatları da çok yüksek. Yani 5 günlük düşünürsek 500-600 Euro gibi fiyatları çok rahat bulabiliyorsunuz.

IMG_1744

Gullfoss


Biz kiralamayı Sadcars şirketinden yaptık. Sadcars lokal bir şirket. İnternette araştırdığımda genelde müşteri memnuniyeti idare eder seviyedeydi. Ayrıca her yerde servislerinin bulunması İzlanda gibi ada ülkesinde çok önemliydi. Bizde fiyatları da uygun geldiği için Sadcars’dan araç kiraladık. Hyundai i10 kiralamayı tercih ettik. Büyük araç ihtiyacımız olamadığı için i10 bizim için iyi bir seçenekti. İnternet sitelerinde i10 yerine Yaris gösteriliyor ama i10 veriyorlar genelde. Uygun olma nedeni araçların eski olmasından dolayı ama bu bakımsız veya sorunlu olduğu anlamına gelmiyor. 2500 km yol yapıp hiç sorun yaşamadık. Aracı 200 Euro ücret karşılığında CDW(Kaza koruması) ile birlikte aracımızı aldık. Erken aldığımız için indirim oluyor. Eğer orda parayı verirseniz fiyatta değişiklik oluyor. Ayrıca en önemli avantajı araçta ki çizikleri önemsemiyorlar. Cam kırmadıkça, farlara zarar vermedikçe sorun yok. Bu yüzden çok avantajlı her yola rahat girebiliyorsunuz.

IMG_1052

Kirkjufell

İzlanda Gezisi Rota hakkında;

İzlanda’ya gitmeden önce plan yapmanız şart. Özellikle komple adaya gezecekseniz tasarlamanız lazım önceden. Biz planımızı adım adım yaptık. En önemli yerleri seçtik ve süreyi göz önünde bulundurarak plan yaptık. İzlanda havaalanı ile şehir yaklaşık 20-30 km mesafede. Araç kiralarsanız zaten sizi alıyorlar kiralama şirketine götürüp aracınızı veriyorlar. Bu şekilde başkent Reykjavik’e çok rahat ulaşım sağlıyorsunuz.

IMG_1657

Başkentte açıkçası fazla bir şey yok. Ufak bir kasaba edasında başkent. O yüzden burada ufak bir şehir turu yapıp kiliseyi görüp daha sonrasında alışveriş yapıp yola çıkmak mantıklı. Alışveriş için Bonus market ideal(Pembe Domuz logolu). Buradan özellikle içecek ve yiyecek almanız gerekli. Çünkü başkent sonrasında en düzgün kasabaya gidene kadar baya yol var. Tabi bu yollarda yenilecek yemekler hem zaman kaybı oluyor hem de fiyat olarak oldukça yüksek. O yüzden güzel bir alışveriş yapıp yemek imkanını sandviç ile halletmeniz daha mantıklı. Biz Türkiye den yanımıza ton balığı almıştık. Araçta kalmayı tercih ettiğimiz için geceleri çok ideal bir öğün. Özellikle yağı süzülmüş Dardanel çok iyi bir tercih. Bu şekilde yolda giderken zaman kaybetmeden yemek yiyebiliyorsunuz. Başkent sonrası güzergâhınız kuzeye doğru ise fazla araç ve insan göremeyeceksiniz ama doğal güzellikler sizinle beraber olacak. Bizim planladığımız rota aşağıda olacaktır onu sizde uygulayabilirsiniz. Biz kuzeyden dolanmayı tercih ettik bu planda gayet başarılı oldu. Özellikle dettifoss,hvitserkur, kirkjufell gibi şelaler de mükemmel fotoğraflar çektik. Çünkü turist olmadığı için çok büyük avantaj oluyor. Tabi bunda bizim gece gitmemizin etkisi büyük 🙂

IMG_1704

Skogafoss Şelalesi


İzlanda Konaklama;

Konaklama fiyatları maalesef çok yüksek. Çadır bir alternatif ancak her yere kuramazsınız çadır alanlarına gitmeniz gerekiyor. Çünkü boş arazi yer yok İzlanda da. Her yerde çiftlik ve insanların arazileri bulunmakta. Diğer alternatif ise çiftlik evleri. Bunlarda konaklama yapabilirsiniz yol üzeri çok çiftlik evi var yüksek fiyatlar istemekte ama tercih edilebilir.

Yada bizim gibi araçta uyuyabilirsiniz. Yanınıza polar alıp gayet güzel yatabilirsiniz. Geniş bir araç tercih edip yada camper kiralayıp konaklama masrafından kurtulabilirsiniz. Camper fiyatları biraz daha pahalıdır ancak yatak olduğu için arkada konaklama daha rahat olmakta.

IMG_1317

Grjótagj (nam-ı diğer Jon Snow ve Ygritte’in aşk yuvası)

İzlanda Yolları;

İzlanda yollarının çoğu başkent dışında diyelim tek şerit olarak akıyor. Soğuk asfalt olarak devam ediyor yollar ve gayet düzgün. Polis veya radar yok. Sadece speedcamler var onlar içinde zaten yol kenarında uyarı bulunmakta speedcam var dikkat edin şeklinde 🙂 90 km hızı geçmemeniz gerekiyor hatta genelde 70 ama dediğim gibi 90 ideal yollarda.

IMG_1612

Ancak eğer iç yollara girmek isterseniz sıkıntı başlıyor. Kiralama şirketiyle görüşmeniz lazım. Yolların hepsinin numarası bulunmakta. F olan yollar off road yollar yani jeep kiralamanız lazım. Bazı yollar f değil ama çok bozuk yollar olabiliyor. O yüzden ana yoldan çıkacağınız güzergahlar için kiralama şirketine sormanız şart sonrasında sürpriz ile karşılaşabilirsiniz. Örneğin hvitserkur yolu baya bir bozuk.
IMG_1808Ayrıca trafik vs olmadığı için yolda sıkılabilirsiniz. Etrafınızda genelde sadece düzlükler ve atlar oluyor. Kuzeyde şehir görmeden araç görmeden 5-6saat bile gidebilirsiniz. O yüzden sizi oyalayacak güzel eğlenceli müzikler ya da yanınızda ki arkadaşınızla sohbet ideal olabilir. Güney biraz daha iyi durumda. Burası turist rotaları olduğu için araç sayısı fazla sıcaklık yüksek ondan dolayı daha çok şehir var.

IMG_1804

Kerið Crater Lake(Kerid)


Sonuç olarak yollar gayet güzel ve sıkıntısız diyebiliriz. Ama her daim dikkat etmek şart. Volkanik bir adada olduğunuzu ve vahşi yaşam olduğunu etrafta unutmamak gerekiyor.

İzlanda’ya Hangi Mevsimde Gitmeliyim ;

Bizim tercihimiz ağustos oldu. Ağustos ayında Beyaz geceler var yani güneş hiç batmıyor. En karanlık zamanda dahi çok rahat bir şekilde görebiliyorsunuz etrafı yani zifiri karanlık yok gayet aydınlık her daim hava. Ayrıca bu mevsim sıcaklık olarak daha yüksek olduğundan dolayı gezmek daha rahat oluyor. Bence tercih edilecek ideal mevsim temmuz-ağustos.

IMG_1277

Ancak kuzey ışıkları için kışın gitmeniz gerekirse kuzeye çıkmanız tehlike olabiliyor. Yollar kapanıyor ve fırtına olabiliyor. Jeep kiralamanız gerekebilir. Tabi yolda kalma riskleri de oluyor. Her mevsim ayrı bir zevk veriyor ama güvenli seyahat ve daha rahat gezmek istiyorsanız yazın daha akıllıca olabilir.

IMG_1124

Kolugljúfur

İzlanda Yemek Kültürü;

İzlanda da balıkçılık çok yaygın. Balina eti yemek isteyebilirsiniz veya balık ürünleri yiyebilirsiniz gayet lezzetliler. Bunun dışında fastfood restoranları da bulunmakta. Dominos,mc,kfc gibi. Ama bunlar sadece belirli şehirlerde mevcut. Reykjavik, akureyri, Höfn gibi şehirlerde var yani her yerde fastfood bulunmamakta. Ancak güneye geldikçe marketlerden yiyecek almak çok mantıklı. Hatta marketlerde ücretsiz olarak kullanabilecek mikrodalga fırınlar bulunmakta. marketten pizza veya herhangi bir dondurulmuş ürün alıp gayet güzel yiyebilirsiniz. Fiyat olarak uygun ve damak tadı olarak bize yakın oluyor. Dışarıda ise alternatif genelde hamburger ve pizza yine. Balık dışında öyle özel yemekleri maalesef yok. O yüzden bunları tercih edebilirsiniz.

IMG_2587

İzlanda Fiyatları;

İzlanda biraz fiyat olarak pahalı bir ülke. Özellikle kron bazlı bakarsak gerçekten pahalıya geliyor. Ben kıyaslamayı Türkiye üzerinden yapmam Avrupa bazlı bakarım. Avrupa ya göre 1-2 tık daha pahalı diyebilirim. Hediyelik eşya çok pahalı. Akaryakıt ise standart Avrupa ile aynı sadcars indirim butonu veriyor size. Orka ve Shell gibi akaryakıt istasyonları var Shell isim olarak geçmiyor %20ye varan indirim yapıyor. Yemek konusu ise fastfood restoranları ve pizzacıların fiyatları aşırı pahalı değil Avrupa ya göre yine pahalı ancak aşırı uç noktada değil. Ancak kendi restoranları gerçekten pahalı. Sadece otoyol ücreti eğer geçerseniz kuzeye giderken başkent sonrası okyanus altı tünel var. Oda 1000 krondu yanlış hatırlamıyorsam.

Sonuç olarak pahalı bir ülke aktivitelerde pahalı balina izlemek 300 tl civarı kişi başı. O yüzden biraz yapılacakları düzenleyip gitmekte yarar var.

Türkiye’ye göre farklı noktalar;

İlk olarak akaryakıt istasyonları farklı. Bizde ki pompacı orda yok. Yakıtı kendiniz dolduruyorsunuz yani. Bu sisteme alışmak çok kolay. Yapmanız gereken öncelikle kredi kartınızı veya paranızı tanımlatıp istediğiniz tutarı seçmek. İsterseniz full seçip fulleyebilirsiniz. Yada direk istediğiniz kadar yakıt koyabilirsiniz.

IMG_2589

Diğer olarak tabi ki şehirleşme yok. Başkent kasaba tadında. Diğer büyük şehirleri Türkiye’de köy olarak geçecek yerler. Tabi her yerde yemyeşil buda en büyük fark. Doğal güzellikle maalesef bizde yok. Tabi her yerde vahşi yaşam, çiftlik hayvanları bulunmakta.

IMG_1108

Hvitserkur

IMG_1595

Skaftafell Milli Parkı

İzlanda atları; Fotoğraflarda göreceğiniz bu yakışıklı arkadaşlarla her yerde karşılaşacaksınız. Yani aaa geçtik üzüldüm demeyin kuzeyde biraz daha az olmakla güneyde her yerde bulunmaktadırlar. Eğer ses çıkarırsanız yanınıza hemen gelip kendilerini sevdiriyorlar. Fotoğraflarda güzel poz verirler yakışıklı keratalar.

IMG_1413

İnsan sayısı; Nüfus 300bin olunca insan görmek zor oluyor. Ancak bu sorun değil daha güzel bir etken. Yalnızlık sanki her yer sizinmiş hissi gayet güzel. İnsan rahatlıyor bir süre sonra sessiz sakin.

Sonuç;

Bütçeniz elveriyorsa kesinlikle gidilip görülmesi gereken bir ülke. Araç kiralamak kaydıyla bütün ülke gezilmeli. Ancak zaman kısaysa klasik turist rotası da izlenebilir ancak bence zaman kısa olsa bile araç kiralayın bu zevkten mahrum kalmayın.

 

Her şehirde olan termal havuzlarıyla, puffinleri, ansızın göreceğiniz foklarıyla, doğal yaşamda yanlarına gidebileceğiniz geyikleriyle, şelaleleri, geysirleri, hobit evleri, küçük şehirleri, buzulları ile ve tabi ki adeta bir film platosunu andıran yapısıyla İzlanda mükemmel bir ülke. Zamanınız varsa kesinlikle listenize almanız gereken bir ülke. Ayrıca belki game of thrones izliyorsunuzdur jon snow’un mağarasına gidersiniz veya yabanilerle savaşılan alanları görürsünüz veya batman begins buz sahnelerinin çekildiği yerleri gezersiniz veya daha bir sürü filmin çekildiği alanlarda kendiniz bir film çekersiniz. Artık İzlanda uzak ve ulaşılmaz bir yer değil. Neden bekliyorsunuz ki hadi İzlanda ya 🙂

 

Berat Özgüner

https://www.facebook.com/berat.ozguner

https://www.youtube.com/channel/UCkNjbxdZ9eA_CMgXGxzxZgA

16357761_10207973903092262_284152735_o

Ayrıntılı İzlanda Gezi Planı

6 Responses to İZLANDA GEZİ REHBERİ

 1. Bablofil dedi ki:

  Thanks, great article.

 2. Lottie dedi ki:

  Your article was excellent and erudite.

 3. Berat dedi ki:

  If you any question about this article contact me 🙂
  Beratozguner@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir