HAMSİKÖY ZİGANA GEÇİDİ KARACA MAĞARASI

HAMSİ KÖY
Bu fotoğrafta size ters gelen bir şey görebiliyor musunuz? Ben size yardımcı olayım. Güzelim manzarayı taş ocağı yaparak mahfetmişler. Ben ilk önce Coğrafyacı gözüyle heyelan fotoğrafı çekeyim dedim. Birde zoom yapınca ne göreyim. Makinalar harıl harıl çalışıyor.Çok üzüldüm doğrusu.Biz 2001 yılında Hamsi köy sütlacını asıl köyüne çıkarıp yedirmişlerdi.Şimdi ise hemen yol kenarında restaurantta yedirdiler. Tabi ki yıllar önceki tadı aradım. bu bildiğimiz sütlaçtı. Hamsi köy sütlacı değildi. Ama etlerine lafım yoktu. Fiyat olarak da normal sayılırdı.

 

 

Yazıktır günahtır. Kıymayın canım Karadenizimize. İnanın yüreğimden bir parça eksildi bu manzara karşısında.

Bakın burası ne güzel.Yanı başı sağlam ama yarın ne olacağının garantisi yok. Aşağıda göreceğiniz Zigana tatil Köyüde karşıda görülen üstü çıplak olan dağdaydı. O yıllarda da Orman üst sınırını göstermek için fotoğraf çekinmiştim. Belirli yükseltinin üstünde ağaç yetişemez sıcaklık ve nemin azalmasından dolayı. Orada Dağ Çayırları( Alpin Çayırlar) oluşur.

 

 

 

Hamsi Köyden sonra rotamızı Karaca Mağarası için Torul Gümüşhane tarafına çevirdik.
Karadeniz etkisi azalmaya başladı.Ağaçlardan bu çok güzel anlaşılmaya başladı.
Bu da 2001 yılında Kankilerimle çıktığım Karadeniz Turu. Burası Zigana Tatil Köyü. Bungalow

evlerde kaldık. Ağustos ayında kalorifer yanıyordu. Sabah doğa yürüyüşüne çıkmıştık. O tarihlerde Kazım Koyuncu yaşıyordu. Ben daha tanımıyordum. Ama gece Kazım diye bir sanatçı çıktı. Sesi beni benden aldı. Hala kafamdadır. Acaba o Kazım Koyuncu muydu diye düşünür dururum.

Burası da meşhur ZİGANA GEÇİDİ. Trabzun’u Gümüşhane’ye bağlayan geçit. Reklamlarda da vardı ya.Zigana’nın bir tarafı ile diğer tarafını geçmeyen bilmez diye. Aynı o hesap bakın nasıl fark ediyor.

 

Bu fotoğraf bana BAKI etkisini göstermek için birebir.Bir tarafı ağaç diğer yamaç kel kalmış. Güneş alan güney yamaçları daha fazla ısınır ve bitki örtüsü daha gür olur. Kar hemen erir güney yamaçta. Bitki örtüsü sınırı daha yüksektir. Kuzey Yarım kürede güzey yamaçlar. Güzey yarım kürede Kuzey yamaçlar bakı etkisindedir.

 

KARACA MAĞARASI , denizden 1550 m yükseklikte, şehir merkezine ise 17 km uzaklıktadır. Karaca Mağarası’nın yöre sakinlerinden Jeoloji Mühendisi Şükrü Eroz tarafından 1983 yılında bulunmuş ve 1996 yıllarında da turizme açılmıştır. Aynı zamanda Karaca Mağarası özellikle solunum hastalıklarına (astım vs.) iyi gelmektedir.

Fotoğraf çekmek yasaktı. Ama ne yapayım ben Coğrafyacıyım. Kaçak göçek anca bu kadar çekebildim kusura bakmayın görüntü kalitesi için.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bakın nasıl değişti birden Coğrafi yapısı. ağaçlardan eser yok. O kadar yüksekliği aşıp gelmesi de düşünülemez zaten denizin etkisinin. Ne kadar enterasan değil mi? Trabzon ‘dan çık yola yeşilden bir anda buraya geçmek tuhaf geliyor insana. O yüzden ne kadar Coğrafya okursan oku birebir gözlem yapmak çok farklı. Onu her anıyla yaşıyorsunuz. O yüzden benim çoooook gezmem lazım:)

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir