TAHTALI OLYMPOS TELEFERIK

TAHTALI  OLYMPOS TELEFERİĞİNE NASIL GİDİLİR?

IMG_5167

Ilk oncelikle belirteyim yazın ortasında çıksanız bile yanınıza hırka almayı unutmayın.  Biz Ağustos’ta çıktık ve donduk. Bir de hava durumunu iyi takip edin çünkü biz çıkarken bulutlar bir kapladı hiç bir yeri göremedik.  Bu yüzden 3-4 saat beklemek zorunda kaldık bulutların dağılması için.

IMG_5218

Gelelim buraya nasıl gelineceğine. Kemer’i geçtikten sonra Çamyuva ile Tekirova arasında bulunmaktadır.  Phaselis ‘ e 2 km kala alt istasyon için bir tabela göreceksiniz.  7 km yukarı tırmanışa geciyorsunuz. Yol parke taşla kaplı olduğu için 7 km bitmek bilmedi açıkçası.  Sonra bir baktık deniz seviyesinden 726 metreye çıkıvermişiz. Sonra bilet sırasına girdik.

IMG_5370

Kişi başı 60 lira bayıldık. Büyük kızımdan 30 lira küçükten para almadılar.  Çocuklar küçükken gezmenin faydalarindan biri de bu sanırım.  Ben Bursa’daki teleferik 30 lira pahalı diyorken burası aslında baya tuzlu. Antalya’dan gelecek olanlara turla 75 liraya getiriyorlar aslında aynı paraya geliyor kendi arabanızı yıprattığınıza değmez.

IMG_5369

Yukarıdaki fiyatları da bir göstermek istedim.  Yurtdışından yeni dönüp  buraya geldiğimiz için karşılaştırma yapıyorsun ister istemez. Orda bile bir kolaya 9 lira  vermedik açıkçası.  Tamam turistik yerde turistleri de   bu  kadar kaziklamaya da gerek yok. Magnet  ne  kadar bilin bakalım.  10 lira Paris’te bile 2-3 euro . Bunlar cidden aşmış.

IMG_5266

 

Buraya ilk çıktığımda bir tarafı sisli bir tarafı değil.  Hah tamam burası bakıya çok güzel örnek dedim ve gerçekten de öyle çıktı.  Sis Dağılınca gördüm ki sisli taraf deniz tarafı.  Dağ  boyunca yükselen nemli hava bu yamaçta kalıyor ve arka tarafa geçemiyor.

IMG_5253

Burası da kafelerin olduğu yamaç paraşütü yapılan tarafı.  Tam uçurumun kenarında ZIP ZIP hoplayabilirsiniz.

IMG_5219

Bu kilometre taşları her turistik mekanda olmazsa olmazlardan sanırım.

IMG_5228

Fotoğraflar ne kadar yansıtıyor bilmiyorum ama bulutların üstünde olmak tarif edilemez bir duygu. Hem de masmavi gökyüzü ve bembeyaz bulutlar.

IMG_5232

 

Bulutlar aşağıda ben yukarıda oleyyy.

IMG_5309

Evet bu manzara için 4 saate yakın bekledik demiştim ne sabırlıymışım. Ama bir daha ne zaman geleceğim artı 150 lira vermişiz bir daha nasip olmayabilir.

IMG_5293

 

IMG_5354

Burdaki olayı anlatayım.  Bu sene Kazaklar Antalya’ya akın etmiş. Anlamadım sebebi nedir? Direk uçak seferleri mi başladı bilmem. Burda 10 yaşlarda bir kız çocuğu uçmaya hazırlanıyordu. Ben kendim cesaret edemem kızımı asla. Onlarda baya  bekledi doğrusu.

IMG_5363

Kalkışları cidden çok ilginçti. Neden mi inanın 5 saniyede hop hadi dedi kalktı ve gittiler. Böyle dakikalarca hazırlanmadılar. Oturarak sadece bulutların dağılmasını beklediler. Baktılar açılıyor hooop uçtular.

IMG_5385

Sıra geldi inişe beklediğimize değdi doğrusu.  Her yeri görerek aşağı indik.

IMG_5382

Her dakikasını kameraya çekmeye çalıştım ki öğrencilerime göstereyim. Çünkü Toraslar 3. Jeolojik devirde Orojenez ( Dağ oluşumu) sonucu  oluşmuş dağlardır. Kıvrımları görünce gerçekten bu dağlar kıvrılarak oluşmuş diyorsunuz. Videoyu seyrederken görebilirsiniz.

IMG_5212

En son olarak da burası Nefes filminin çekildiği ortamlar. Ne garip değil mi?  Sanarsınız ki Doğu Anadolu’da çekildi. Bunun sebebi de yükselti faktörü.  Antalya’da da olsanız 2365 metreye çıkınca karı görmek çok doğal.  Bu yüksek dağlar yüzünden denizin etkisi içeri geçemiyor zaten. Nefes filminden bir sahneyi de ekledim sizin için.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir