PARİS GEZİ REHBERİ 2

 PARİS’TE GEZİLECEK YERLER                                        

( Sen Nehri- Concorde Meydanı- Louvre Müzesi- Tuileries Bahçesi)

SEN NEHRİ TURLARI   Bir önceki yazımı okuyan ve 80 euro verip Sen Nehri Turu ve Eyfel Kulesi’ne çıkan arkadaşım gerçekten o fiyatlara hallediliyor mu dedi. Ben de bunun üzerine direk ulaşabileceğiniz ve fiyatını öğrenebileceğiniz linki ekledi. Bateaux şirketi 1949 yılında kurulmuş  günde 16 sefer yaparken yüksek sezonda 20 dakikada bir sefer yapmaktadır. Bateaux-Mouches’un resmi web sayfasına  bu linkten ulaşabilirsiniz. Fiyatı 13,5 euro

Bir diğer şirket de  BOTOBUS : Sen Nehri kıyısında 8 durağı bulunan Botobus indi bindi yaparak Sen Nehri boyunca gezmek istiyorsanız bu da tercih edilebilir. Diğeri ile kıyaslarsak 1,5 saat 13,5 euro bu 16 euro. Siz neyi tercih ettiğinize bağlı. BOTOBUS e bu linkten ulaşabilirsiniz.

IMG_3823

Batobus yılın her günü hizmet veriyor.

8 Eylül – 10 Nisan arası 10:00-19:00 saatleri arasında 25 dakikada bir

11 Nisan – 7 Eylül arası 10:00-21:00 saatleri arasında 20 dakikada bir sefer düzenliyor.

 

IMG_3812

Sen Nehri üzerinde tam Grand Palace önünde yer alan köprüde bu bayana rastlayacaksınız:) Maşallah baya iricene.

 

 

      CONCORDE MEYDANI     Bu meydan Fransa’nın ikinci büyük Paris’in en büyük meydanıdır.  Bu meydanntarihte pek çok önemli olaya tanıklık etmiş. Fransız Devrimi sırasında kral 16. Louis ve ve kraliçe Marie Antoinette giyotinle idam edilmiş… 1119 idam gerçekleştiği söyleniyor. Meydanın etrafında oteller bulunmakta.

Tuileries Bahçeleri ile Şanzelize Caddesi arasında yer alır. Kral XV. Louis’in emriyle yapılan meydan 8 hektardan büyük olup sekizgen yapıdadır.

IMG_3879

CONCORD MEYDANI PARİS

Concorde Meydanı’nda bizim Dikili Taşımıza benzer bir anıt bulunmakta. Kanlı tarihini unutturmak için 1836 yılında Luksor Tapınağı’ndan getirilen Dikilitaş eklenmiştir.

 

IMG_3888

Kızlarım da arkada bir şeyler yiyip içmekle meşgul.

IMG_3881

Meydanda restorasyon çalışmaları yapılıyor ki resimle binanın önünü kapatmışlar. Estetik diye buna denir. Yapıların görüntüsünde yapılmış branda çekmişler. Bizde pazarcı çadırı masmavi bir branda çektin mi oldu bitti.

IMG_3886

Meydanın tam ortasında gösterişli bir obelisk göreceksiniz. Bu obelisk kavalı Mehmet Ali paşa tarafından o dönemin Fransa kralı olan Louis Phillipe’ye armağan edilmiştir. Obselik tam 3200 yıllıktır ve 230 ton ağırlığındadır. Uzunluğu ise 23 metredir. Bu denli büyük olan obeliskin bulunduğu noktaya koyulması 5 yıl sürmüştür.  Resimde gördüğünüz üzre suların fışkırdığı yerler köpeğin ağzı yada ellerinde tuttukları nesneler. Ne kadar güzel düşünmüşler.

 

Concord Meydanı’na kadar yürüdüyseniz biraz pilinizin bittiğini söyleyebiliriz. Biz Eyfel Kulesi Şanzelize’yi iki kere turladık. Sonrasında buraya geldik.

IMG_3895

      Tuileries Bahçesi  Paris’in orta yerindeki 25 hektarlık bu muhteşem park elbette ki Paris’in görülesi en güzel  yerlerinden biri.  Çevresinde Louvre müzesi, Concorde Meydanı  Sen Nehri ve Orsay Müzesi yer almaktadır.

IMG_3906

Tuileries Bahçesi’nden Concord Meydanı’nın görünüşü

IMG_3924

Böyle park olupta sandalyelerin boş kalması da enterasan. Yerli halkı pek uğramıyor sanırım. Turistler de zaten vakit kıtlığından anca içinden geçmekle yetinebilidikleri için sandalyeler boş sanırım.

 

 

IMG_3908

Tuileries Bahçesi

 

 

IMG_3917

Burası da Louvre Müzesi tarafı

IMG_3931

 

IMG_3934

Senagalli kardeşlerimiz yine iş başında. Gri olanda gözüm kaldı. 45 euro dedi. Pazarlık yapacak vaktimiz olsaydı almayı isterdim. Daha önce de yazmıştım. Pazarlıksız almayın. Fiyatını sorun aa deyip yürüyün onlar zaten otomatik indirmeye başlıyor dişli satıcı değilse:)

 

IMG_3939

Satıcıdan bol bir şey yok maşallah:)

IMG_3927

 

IMG_3945

Burdan hem Eyfel Kulesi gözüküyor hem de Concorde Meydanı. Yani Paris’te yürüyerek çoğu yeri gezebilirsiniz.

IMG_3909

Küçük çocuğum var gezemem diyenlere ithafen.Bu kadar mı güzel denk getirebilirim. Önde iki bebek arabalı solda turdaki ikizlerimiz. Eşimin elinde bizim çocuğun arabası. Siz hala üşenin gezmeyin.  Hele ikizleri gerçekten takdir ettim. sırt çantaları arkalarında kilometrelerce yürüdüler. Bizim kızda onlarla aynı yaşta ama bizimki o kadar yürüyemez ve bebek arabsı bizim kurtarıcımızdı resmen. Bu fotoğrafı unutmuşum eklerken ne iyi denk geldi dedim.

IMG_3935

Yürü yürü bitmedi bu bahçe. Her yerinden ayır bir heykel fışkırıyor. Çimlerin üzerinde rahat rahat gezinebilirsiniz.

IMG_3955

Geldik Meşhur Louvre Müzesi’ne

LOUVRE MÜZESİ

Leonardo Da Vinci’nin ünlü Mona Lisa’sı da burada bulunmaktadır. Müzenin tamamını dolaşmak iki gün sürmektedir. Metro-M.svgParis m 1 jms.svgParis m 7 jms.svg Palais Royal – Musée du Louvre metro durağıyla Louvre Müzesi’ne ulaşılabilir. Fransız İhtilali’nden sonra 1793 yılında açılmıştır. Fransa’nın ilk müzesidir. Dünya’nın en çok ziyaret edilen müzesidir.  İnternetten bilet almak isterseniz buradan alabilirsiniz. LOUVRE MÜZESİ

IMG_3971

 

IMG_3969

Bu pozu vermeyeni dövüyorlar. Adamlar bu poz için özel bir yükseklik bile yapmışlar. Herşey insan için.

IMG_3967

Kızıma her şey maksimum pozu için uğraşırken bu doğal poz çıktı ortaya paylaşmak istedim.

 

 

IMG_3980

Yukarıda bahsetmiş olduğum BOTOBUS tabelası. Louvre Müzesi’nin orda da mevcut yani. Bir de ben gezilerde çocukla gezen insanları takdir ediyorum ve bende bu yolda ilerlemeye çalışıyorum. Resimde de bazen çocuklu aileleri çekmeye çalıştım. Önde de biri mevcut.

IMG_4011 IMG_4014

 

IMG_4012

I

IMG_4016

I

 

IMG_4030

I


SEN NEHRİNDE DANS SHOW

 

 

IMG_4042

I

IMG_4050

I

 

IMG_4063

I

 

IMG_4068

I

 

 

 

IMG_4060

Sen Nehri boyunca yürüdüğünüz zaman her türlü binaya rastlamanız mümkün. Bu yapı da bana şatoları hatırlattı. Bu tarz görmemiştim Paris’te.

 

IMG_4056

Genellikle binalar bu tarz da yapılmış. Çok dikkatli bakmanız gerekir. Çünkü bir müze tarihi binanın önünden geçip gidip sonra ben bunu görmedim diyebilirsiniz. Hepsi bir birine benziyor gibi geliyor. Bu yazıyı yazarken ben görmediğim dediğim yerleri aslında ben görmüşüm de farkında değilmişim. Ben bu geziden aylar önce çok araştırma yapmıştım. Ama 4 Temmuz tarihinde arkadaşımın kardeşi ve benimde arkadaşım olan Hülya trafik kazası sonucu hayatını kaybetti. Bugün de davası vardı. Hala soramıyorum ne oldu diye arkadaşıma. Buraya nerden mi geldik. Bu sene iki ölüm acısı yaşayınca inanın araştırmayı bıraktım. İçimden gelmedi. Hatta site içinde yeni yeni yazıyorum. Bu gezi Temmuzda oldu misal. Ben bir türlü oturamadım.  Bazı acılar insanı cidden değiştiriyor. Artık daha sabırsızım. Kime karşımı. Beni üzen ve üzmeye çalışanlara karşı. Artık onlardan uzak durmaya çalışıyorum.   Neyse bu konu üzerine içimi başka zaman dökerim bu Paris yazısıydı unuttum:)

 

 

IMG_4057

Napolyon’un yüzünü de binaya eklemeyi de unutmamışlar. Tepede olmasına rağmen dikkatimi çekti.

 

 

IMG_4075

Adamların her bina ayrı bir güzel. Bu bina da resmi dairelerden biriydi.

 

 

 

 

 

 

 

IMG_4071

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir