OVİT YAYLASI

OVİT YAYLASI

OVİT YAYLASI  gerçekten görülmeye değer. Buzul gölüne çıkmak için biraz fazla yol yürümek zorunda kaldık. Normal hava şartlarında olsa sorun olmazdı da hava buz gibiydi. Bundan dolayı hızlı hızlı çıktığımız için ciğerlerimiz temiz havaya alışık olmadığı için zorlandık. Kızım iyi ki otobüste kalmayı kabul etti. Zamanla yarıştığımız için çok hızlı çıkıp çok hızlı indik. Ama insan büyüleniyor. O kadar  heybetli dağları görünce. Birde insan gözüyle görünce çok farklı oluyor.

Karadeniz’in ılıman ve denizel etkisinin arkadaki illere neden ulaşamadığını gözle görmek insanı inanılmaz mutlu ediyor. Buraya çıkarken şoförünüzün çok iyi olması gerekiyor. Bizimkisini ara ara yad ediyorum o macerayı da sonra anlatırım.  Virajlardaki halimizi bir görseniz.  Önümüz sis yolu görmüyoruz ve biz son gaz gidiyoruz. Nefis terbiyesi için baya etkili bir yöntem. Hayatın gözlerinin önünden film şeridi gibi geçiyor. Otobüsten çektiğim fotoğrafları da Ovit ile ilgili öteki sayfamda anlatacağım.

Buzul Gölleri dağların zirvelerinde buzulların aşındırması sonucu oluşan çukurlukların sular ile dolması sonucu oluşur. Kutba yakın ülkelerde ve alçak enlemlerde bile çok yüksek dağların zirvelerinde görülür. Türkiye’de de Kaçkarlar, Cilo gibi yüksek dağlarda da görebiliriz. Ovit’ de bunlardan biridir.

 

 

Dağlar çok ihtişamlı ve yüksek. 2600 lü rakımda bunu hissediyorsam Everest’e tırmananlar ne hissediyordur bilmem.

Buzul gölüne çıkarken vücut alışık olmadığı için hızlı yokuş çıkmaya bir de soğuk dolayısıyla nefes nefese kaldık.

 

 

Ovit yaylası 2640 metre yükseltiye sahip.Çıkarken yol sisli ve yağmurluydu.Soğuktu.Ağustos ayında donduk.Bu heybetli dağları görünce Coğrafya okunmamalı birebir yaşanmalı dedim içimden.Hep anlatırız Karadeniz de dağlar denize paralel uzandığı için denizin ılımanlaştırıcı etkisi içerilere giremez diye.Bunu birebir görünce çok farklı duygular içine girdim.Bir kere daha Coğrafya Öğretmeni olduğum için Allah a şükür ettim.

 

 

 

Yamaçlarda Kolüvyal topraklar görülüyor.Ne demek derseniz yamaçlardan kopup gelen parçaların aşağılarda birikmesi sonucu oluşuyor.Eger taşlı olursa LİTASOL adı alıyor.

Köyler de bu şekilde dağların tepesinde yer alıyor.

2 Responses to OVİT YAYLASI

  1. Yancy dedi ki:

    Finayll! This is just what I was looking for.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir