KAPADOKYA

KAPADOKYA

PASABAĞ VADİSİ

Avanos-Göreme yolundan Zelve istikametine döndükten sonra  biraz ötede Paşabağ Vadisi’ne geleceksiniz. Hediyelik eşyaların bol miktarda yer aldığı bir yer. Fiyatlar her yerde farklılık göstermekte. O yüzden karşılaştırma yapmanızda fayda var.

20150501_122953

20150501_122737

Paşabağ Peribacalarının oluşumu ve gelişimini en iyi görebileceğiniz en güzel yer. Bir Coğrafyacı olarak burası benim favari mekanım. Nasıl oluştuğunu çok terim kullanmadan anlaşılır dilde anlatmaya çalışayım. Alt tabakalarda görüldüğü gibi beyaz tüfler bulunmakta. Üstlerinde ise aşınması daha zor olan bazalt ve Andezit gibi kayaçlar bulunmakta. Üsttekiler biraz press görevi görüp aşınmalarını yavaşlatıyor yanları aşınıp kendileri kalıyor ve üstlerindekiler daha da sert olduğu için şapka gibi üstlerinde bulunmakta.

 

Farkındaysanız sanki bıçakla kesmişsiniz gibi bir iz bulunmakta. Aynı volkan yıllar boyunca tüf çıkarmış ama daha sonra bazalt türü lavlar çıkartmış. Bunlar dış püskürük kayaçlar.Haliyle sınır da gözle görülebiliyor.

IMG_0195

Ömrümüz yetmeyecek ama yüzyıllar sonra bu Peribacaları da kalmayacak malesef. Dış kuvvetleri engelleyemediğimiz için aşınma devam etmekte. Ancak cam fanusla kapatırsak aynen koruyabiliriz.

IMG_0213

İnsanlar yukarıya tırmanıp manzaranın keyfini doyasıya çıkarabiliyorlar resimde görüldüğü gibi.

 

IMG_0198

Araları yavaş yavaş açılmaya başlamış. Bu şekiller daha sonraları tek tek peribacası halinde olacaklar. tam ortadakiş gibi.

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_0271

 

 

 

 

IMG_0199

 GÖREME

Kapadokya’nın şirin beldesi Göreme’nin en önemli tarihi yeri Göreme Açık Hava Müzesidir. Şu uyarıyı hemen yapayım. Giriş müzekart ile yapılabilmekte. Biz daha gitmeden Bursa’da müzekartımızı aldığımız için sorun yaşamadık ama almayanlar uzun kuyruk beklemek zorunda kaldı. Müzekartınız yoksa 20 lira ücreti var. Müzekart alırsanız 40 lira. Yani 2 müzede parasını amorti ediyor.

IMG_0123

Müze kayalar içine oyulmuş şapeller, manastırlar, kiliseler,yemekhaneler,mutfaklar yaşam alanlarından oluşmaktadır.

 

IMG_0129

Hemen müzenin girişinde bulunan yapı rahibeler manastırıdır. Günümüzün kompleks yapıları gibi içinde kalacak yer ve yaşam alanları bulunmakta.

 

 

IMG_0130

 

IMG_0144

 

IMG_0061

 

 

 

 

 

 

IMG_0064

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir