ÖLÜDENİZ (LAGÜN

ÖLÜDENİZ (LAGÜN)

Ölüdeniz, Muğla ilinin Fethiye  ilçesine bağlı bir beldedir. Ölüdeniz kumsalı yüzde seksen iki oyla 2006 yılında dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir

Belde, turizm açısından oldukça gelişmiştir. Likyalılarda ışık ve güneş diyarı, Ortaçağ’da “Uzak Diyar” olarak tanınır, Anadolu’nun güneybatısında yer alan Teke Yarımadası’da bulunur.

Türkiye’de bulunan deniz kulağı (LAGÜN) oluşumlarından biridir.

Bu arada Lagün nedir onuda açıklayayım coğrafyacı olarak.

Lagün veya deniz kulağı dalgalar tarafından oluşturulan kıyı birikim şekillerindendir. Ancak oluşumunda, kıyı akıntılarının da etkisi vardır. Bunlar, alçak kıyılardaki koy ve deltalardan oluşurlar. Koyun bir ucundan diğer ucuna doğru bir ok gibi uzanan şekillerdir. Bir kıyı okunun koyun ağzının kapatılacak şekilde gelişmesi ve karşı buruna bağlanmasıyla kıyı kordonu meydana gelir.

Kıyı kordonunun oluşumuyla eskiden koy olan kısım denizden ayrılarak önce lagün daha sonra göl haline gelir. İstanbul yakınlarındaki Büyük Çekmece gölü ve Küçük Çekmece gölü, bu şekilde oluşmuş birer kıyı gölüdür.

Eğer kıyı kordonları koyun önünü tamamen kapatmazsa geride kalan kısma deniz kulağı ya da lagün denir. Bunlar, dalga lar ve rüzgârların etkileriyle, iç kesimden akarsuların bunlara taşıdığı sedimentlerin yığılması gibi süreçlerle, uzun bir zaman süresi içersinde ortadan kalkabilir

Ölüdeniz, adı gibi durgun bir göl niteliğindedir. En fırtınalı günlerde Belceğiz kıyıları dalgalarla boğuşurken, Ölüdeniz’de sadece çırpıntılar meydana gelir.

Ancak durgun gibi gözüken Ölüdeniz, gözle görünmeyen üç nedenle kendini hemen her gün yenilemektedir. Bunlardan ilki, Ölüdeniz’de mevcut yoğun kaynak suyu çıkışları, dipte içeriden açıkdenize doğru bir akıntı yaratmaktadır. İkincisi, bu kaynak sularının yarattığı tuz  farkından dolayı açıkdenizden içeriye ve dışarıya devamlı bir sirkülasyon oluşmasıdır. Üçüncüsü ise gel-git etkisi ile iki-üç günde bir deniz  ortalama yarım metre yükselir ve alçalır. Bu da büyük miktarda deniz suyu giriş ve çıkışı sağlamaktadır.

 

Ölüdeniz yıllar önce gittiğimde çok güzeldi.Nüfusumuz o zamanlar azdı da ondanmıdır o zamanlar turizm bu kadar yaygın değilmiydi bilmiyorum ama tenha olduğu için çok güzeldi.Ama 2013 yılında gittiğimde denize girmeye teşebbüs bile etmedim.

 

 

Fethiye doğası ve denizi bakımından eşsiz bir şehir.Şehir merkezinde yemek ve alışveriş için uygun yerler bulabilirsiniz.Genelde turistler daha hareketli olan Hisarönü nü tercih ediyorlar.Orda da kaldık.Ancak denize hep minübüs ile gitmek zorundasınız.Fethiye merkezine ulaşmak içinde minübüs gerekiyor.Fethiye merkezde bütçenize uygun pansiyonlarda bulabilirsiniz.Yıllar önce Canım arkadaşım Dilek ile resmen akdeniz turu yaptık.Her gün bir şehirde kaldık.Fethiye güvenilir ve herkese tavsiye ederim.Bodrum a göre fiyatları daha uygun.Hele şidi bizim gibi 4 kişilik bir aile iseniz daha da önemli oluyor.

Fethiye merkezden kalkan yat turları var.Onlar 12 ada kleopatra hamamı gibi yerlere uğruyorlar.Denize girmeye doyuyorsunuz.Biz 2013 yılında Ege-Akdeniz turuna çıktık Jolly tur ile.Tur ile yurt içinde çok daha iyi geziliyor.7 gece konaklayarak bütün sahilleri gezebiliyorsunuz.

 

 

Burası tam uç noktası.Bu kadar kalabalık benim hiç hoşlaşmadığım bir şey.

 

2013 yılında ki kalabalığı yansıtabilmişmiyim bilmiyorum ama size tavsiyem çok erken saatlerde gidin hafta sonu kesinlikle gitmeyin.Ayrıca uzun bir yolu elinizde yüklerle yürümeye hazır olun.Çünkü tam uca gelmek için uzunca sıcakta yürümeniz gerekiyor.Bende 1 saat molamız vardı.Bir saat için ıslanmaya değmez dedim ve bu sefer denize girmedim.

15 sene önce ne güzeldi oralar.burası dalgalı olan kesim tekneler bazen yanaşamıyor.Biz sırılsıklam olmuştuk bir seferinde tekneden inerken.Onlarında yapabileceği bir şey yok çok dalgalı çünkü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir