ŞİRİNCE SELÇUK EFES

 ŞİRİNCE

Özgün adı olan Kırkınca’nın efsanevi bir çağda dağlara vuran kırk kişiye atfen verildiği rivayet edilir. Rum telaffuzunda Kirkice, Kirkince ve nihayet Çirkince gibi biçimler alan bu ad, Cumhuriyet’in ilk yıllarında dönemin İzmir valisi Kazım Dirik’in talimatıyla Şirince şeklinde resmîleştirilmiştir.
19. yüzyılda, özellikle ihracata yönelik incir üretimiyle ünlü, 1.800 haneli bir Rum kasabasıydı. 1923’te Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi sonucu Rumların ayrılmasıyla (çoğu Katerini’nin NeA Efesos köyüne yerleşmiştir), Kavala’nın Müştiyan (Moustheni) ve Somokol(Domatia köylerinden gelen mübadillerle iskân edilmiştir. Mahalle içinde harap durumda olan iki Rum kilisesi bulunmaktadır

Şirince’ye sabah saatlerinde geldik.Tabi bütün gece yolda olduğumuz için yorgun halimle kahvaltıyı bekliyoruz.Köy kahvaltısı geldi.kahvaltı güzeldi ama çay için aynı şeyi söylemeyeceğim.Çay tiryakisi olarak hiç güzel değildi.Kahvaltı yaptığımız yeri tabi o zamanlar blog düşüncesi olmadığı için not etmemiştim.Ama resimden anlaşılır.kalipera pasiyonun karşısıymış:)

 

Şirince deyince şarap evleri akla gelir.Herkese ikram ediyorlar.Biz hariç.

 

Burada dizi çekimleri yapılmıştı.Müze olarakda gezebiliyorsunuz. ARTEMİS RESTAURANT ulaşabilirsiniz.

 

Dar sokakları ve hediyelik eşya bulabileceğiniz çok mekan var.

MERYEM ANA EVİ  SELÇUK
Meryem Ana Evi, İzmir Selçuk’taki Bülbüldağı’nda İsa’nın annesi Meryem’in son yıllarını St. Jean (Yuhanna) ile birlikte geçirdiğine inanılan kilise. Hıristiyanlar için hac yeridir.
Meryem’in mezarının da Bülbüldağı’nda olduğu düşünülür.
Efes antik kentin üst kapısının yanından geçilerek çıkılan Meryem Ana ören yerinde, Küçük bir Bizans Kilisesi bulunmaktadır. Burada İsa Peygamber’in annesi Meryem’in yaşadığına ve öldüğüne inanılır. Hristiyanlar yanında Müslümanlarca da kutsal sayılır ve ziyaret edilir, hastalara şifa aranır, adaklar adanır. Kilise’nin Meryem Ana adını alması 431 yılında Efes’te toplanan Ekümenik Meclisin Meryem’in İsa’yı Tanrı’nın oğlu olarak doğurduğuna karar vermesi ile de bağlı olabilir

Sabah erkenden Meryem Anaya ulaştığımız için kızım uykudaydı hala.

 

 

 

Burdaki sıra ne peki.Bizim milletimiz dileklere hurafelere çok inanırya.Bu çeşmelerden hangisinden su içersen ona göre dileklerin kabul olurmuş.Bölgeyi gezdiren rehberler tarafından turistleri eğlendirmek için bu üç çeşmeye atfedilen aşk-sağlık-zenginlik ya da zekâ-hikmet-başarı gibi simgesel nitelikler sadece birer espridir. Sürekli yinelenen bir diğer davranış da çeşmelerin etrafındaki sarmaşıklara ya da ağaçlara adak niyetine bez bağlanmasıdır. Ama, maalesef bu davranış, çevreye ve ekolojik dengeye aykırı bir harekettir.

 

Burasının vaftiz çukuru olduğunu söylemişlerdi ama su sarnıcı imiş.

MERYEM ANA ya girmenizle çıkmanız bir oluyor.Girerken biraz sıra olabiliyor.

 

 

 

EFES
 Efes  Anadolu’nun batı kıyısında, bugünkü İzmir  ilinin Selçuk ilçesi sınırları içerisinde bulunan, daha sonra önemli bir Roma kenti olan antik bir Yunan kentiydi. Klasik Yunan döneminde İyonya‘nın on iki şehrinden biriydi. Kuruluşu Cilalı Taş Devri MÖ 6000 yıllarına dayanır.

 

Celsius Kütüphanesi

Roma dönemi yapılarının en güzellerinden birisi olan yapı hem kütüphane, hem de mezar anıtı görevini üstlenmiştir. 106 yılında Efes valisi olan Celsius ölünce, oğlu kütüphaneyi babasının adına mezar anıtı olarak yaptırmıştır. Celsius’un lahdi kütüphanenin batı duvarı altındadır. Cephesi 1970-1980 yılları arasında restore edilmiştir. Kütüphanede kitap ruloları, duvarlardaki nişlerde saklanıyordu.

Efeste benim dikkatimi çeken toplu tuvaletlerin olması.Bu roma döneminde İnsanlar sosyalleşmek için tuvaletleri kullanırlarmış.Yanyana olmaları da bunu kanıtlıyor.Rehberimizin anlattığı altında bir akarsu bulunduğu ve öndeki ince oyuktan su geldiği idi.O su sayesinde taharetleniyorlarmış.Diyebilirsiniz ki bunun neyi ilginç.1700 lü yıllarda yapılan Versay sarayında wc yok.Ama M:Ö yapılan bir yerde WC var.Ve kanalizasyon sistemine kadar hemde.Buda o dönemde ne kadar gelişmiş olduklarını gösteriyor.Ayrıca Hamamlarıda var.

 

One Response to ŞİRİNCE SELÇUK EFES

  1. Datherine dedi ki:

    You’ve captured this pefltcery. Thanks for taking the time!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir