RESSAMLAR TEPESİ MONTMARTRE TEPESİ’NE NASIL GİDİLİR?

RESSAMLAR TEPESİ MONTMARTRE TEPESİ’NE NASIL GİDİLİR?

IMG_4452

Sacre Coeur Bazilikası . Bu bazalika 1870 yılında Fransa-Prusya savaşı başladığında, iki katolik girişimci Fransa’nın yaklaşmakta olan Prusya saldırısından kurtulması halinde İsa’nın Kutsal Yüreğine adanmış bir kilise yaptırmaya ant içmiş. Bir banada adak adamışlar.

IMG_4284

Biz fenikülerin tabelasını gördük o yönde giderken bir baktık kendimizi bu merdivenlerde bulduk. Ha vardık diye diye bir baktık tepeye çıkmışız bile. Merdivenle de çıkabilirsiniz normal yolla da çıkabilirsiniz.

 

IMG_4291

Merdivenlere bile sanatsal bir şeyler yapmayı ihmal etmemişler.

IMG_4292

Merdivenlerin sonunda bu ablalar sizi karşılayacak:)

IMG_4302

Burası tam Mont Martre’nin tam göbeği.

IMG_4297

Burda oturarak resmini çizdirebileğiniz gibi ayak üstü bile çizen ressamlar bulabilirsiniz.

IMG_4304

Fiyatlar gözüküyor mu bilmiyorum ama benim dikkatimi çekti.Bunlar ucuzları 65 euro 400 euro filanda gördüm. Bizim askeri ücretimizi düşününce bu fiyatlar beni şaşırttı doğrusu.

 

 

IMG_4412

Sokak ortasında portresini çizdiren kişileri göreceksiniz.

Ressamları kutlamak gerekir.  Hem ayakta hem de o kadar omuz yemelerine rağmen gayet başarılılar.

IMG_4327

Sacre Coeur ‘un dışından bir görüntü.

IMG_4340

Bazilikanın içine girildiğinde ise mutlaka Bizans tarzı parlak 475 metrekare büyüklüğündeki altın kalbi de görebileceğiniz İsa mozaiğine dikkat edilmelidir. İsa’nın hemen yanında Jeanne d’Arc’ı da görebilirsiniz.

 

Bazilikanın girişindeki revakların üzerinde nöbette bekler gibi duran atlı heykeller Jeanne d’Arc ve Aziz Louise imiş…

IMG_4404

 

IMG_4371

Bütün Paris ayaklarınızın altında.Yalnız Eyfel Kulesini buradan görmeniz mümkün değil.

IMG_4418

 

IMG_4420

Gelmişken müzeti gezmeyi tercih edebilirsiniz. Biz zamanla yarıştığımız için pek müzelere girmedik doğrusu. Sokakları gezerek Paris’i içimize hapsetmeye çalıştık.

 

IMG_4349

 

 

IMG_4365

Sacre Coeur Bazalikasını gezerken fotoğraf çekmek yasak. Her turistin çaktırmadan çektiği gibi bende çekmeye çalıştım.Videoya çektim çoğunlukla çünkü resim çekerken sesi çıktığı için.

 

IMG_4429

Paris denilince akıllara gelen bir şeyde Makarondur herhalde. Görüldüğü üzre fiyatları biraz uçuk.25 uero 3300 le çarp 80 liradan fazla yapıyor.Biz 100 gr 5 euro yazan yetden aldık.Hesaplayınca tanesi 3,5 4 liraya gelmiş oldu. Ben çok da bayılmadım doğrusu. Kimi oo makarenmu hastasıyım diyenler var. Bildiğin bzim bezelere benziyor.

IMG_4453

Girdiğimiz pastanede çikotatadan Notre Dame kilisesinin maketi yapılmış.

 

IMG_4461

Ressamlar Tepesi deyince pastane ve şekerlemecileri de es geçmemek gerekir. Çeşit çeşit bisküvi ve şekerlemeler mevcut.

 

IMG_4456

 

IMG_4438

IMG_4439

 

IMG_4442

Küçük ve güzel parfüm şişelerinin içinde hoş kokulu parfümler satılıyor.

IMG_4465

Mont Martre’ye gelebilmek için çeşitli yollar var. Bizim metro hattımızın üzerinde Abbesse istasyonu vardı. Kesinlikle tavsiye etmiyorum.Hemen daha yakınına geliyor ancak biz çok zorluk çektik. Nedeni de minare gibi merdiveni vardı ve de çık çık bitmedi. Yanımız da iki çocuk ve de bebek arabası olduğu için çıkarken çok zorlandık. sağ olsun yabancılar çok kibarlar ve bebek arabsını çıkartırken benim halimi gördü ve eşime yardımcı oldu. Asansörü vardı ancak bekle bekle gelmedi. Bizde bilmiyoruz ki merdivenler cami minaresi gibi. Siz siz olun Anvers durağında inin bakın Bazalika gözüküyor bile. Hemen yukarı yürüdüğünüğz zaman feniküler gözüküyor bile.

 

IMG_4468

IMG_4449

Feniküler ile de çıkabilirsiniz  1.8 euro vererek.  Yürüyerek çıkmak da güzeldi. Biz bir de bebek arabsı ile çıktık belirtmek isterim. Yollar bir de Arnavut kaldırımı. Biraz zorlansak da o havayı teneffüs etmek güzeldi.

IMG_4447

IMG_4473

Biz otele gitmek için Anvers te bindik. Bir durak sonra Pigallede inip aktarma yaptık. Benim en korktuğum ters yöne gidermiyiz diyeydi. Ama adamlar düzenli tabelasını koymuşlar. Biz Porte de Versailles‘e gideceğimiz için orda gördük ve o yöne gittik.

IMG_4474

Bu merdivenlerden bebek arabası ile çıktık düşünün.

 

IMG_4471

Paris metrosu bizden sorulur. Çözdük iki günde doğrusu.

 

 

5 Responses to RESSAMLAR TEPESİ MONTMARTRE TEPESİ’NE NASIL GİDİLİR?

 1. Adsız dedi ki:

  Güzel bir yazı olmuş, teşekkürler.

  • betuladak dedi ki:

   Beğendiğinize çok sevindim. Ben teşekkür ederim yorumunuz için. Geliştirmeye çalışıyorum sitemi. Daha da iyi olur ileride inşallah.

 2. İdil dedi ki:

  Merhaba peki anvers te sonra eyfele donmek istesek ne yapmamız gerekiyordu biliyormusunuz:)

  • betuladak dedi ki:

   Merhabalar. Metro ile gidilebilir ama hatlar arasında geçiş yapabilirseniz hiç bir sorun yok. Ansvers’te binip Pigalle durağında öteki yeşil hatta geçmeniz lazım. Ondan sonra Sevr Babylone durağında inip yürüyebileceğiniz gibi yürümek istemezseniz sarı hatta aktarma yapıp 4 durak sonra indiğinizde Eyfel Kulesi’ne en yakın yere inmiş olursunuz. Metro hat haritası heryerde rahatlıkla bulunuyor. Oradan bakarak da takip edebilirsiniz. Yalnız metroda hangi yön olduğuna iyi bakın ters yöne gitme ihtimaliniz de bulunmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir