BRÜKSEL GEZİ YAZISI

 

BRÜKSEL

Brüksel Belçika’nın başkentidir. Avrupa’nın en önemli şehirlerinden biridir.  Avrupa Birliği ile ilgili birçok kurum nedeniyle Avrupa Birliği’nin başkenti de sayılmaktadır. O yüzden biz Ankara için soğuk bir yapısı var diye yorum yapıyoruz burası için de aynı duyguyu yaşayabilirsiniz. Belçika deyince aklıma hep Afyon Emirdağ  gelir.  Emirdağlı gurbetçilerin çoğunlukla Belçika’yı tercih etmeleri sebebiyle Türk nüfus yoğunluğu fazla olan bir ülkedir. Belçikalılar sorarlarmış Türkiye mi büyük Emirdağ mı diye?

IMG_3263

Atomium

ATOMİUM

1958 yılında Expo fuarı için fuar bitince kaldırılmak üzere yapılmış ama kaldırılmamış. İçerisini de ücret karşılığında gezebiliyorsunuz, bir de içeride restaurant var.  uzahtan pek büyük gibi durmasa da altından geçerken büyüklüğünü görebiliyorsunuz. 9 adet küreden oluşmakta. Giriş ücreti 11 eurodur. Burası çok fazla uzun durulacak bir mekan değil. Genellikle Benalüks turuna katılanlar Amsterdam’dan Paris’e giderken uğrayıp; fotoğraf molası verip yola devam etmekteler.

 

20150727_151128

Eşim beni kızım da bizi fotoğraf çekerken. Kızlarım burdaki yeşilliklerde gönüllerince koşup eğlendiler.

IMG_3295

Atomium civarında bisiklet kiralayabileceğiniz yerler mevcut. Arkada da görülmekte.

IMG_3293

Bu fotoğrafı da ağaçları görmeniz açısından paylaştım. Özellikle soldaki ağaç beni büyüledi. Nedeni çok yüksek ve geniş bir ağaç olmasından dolayı. Her zaman söylediğim bir söz fotoğraflar gerçeği tam yansıtamıyor çoğu zaman. Yanındayken kuş seslerini duysanız dersiniz ki içinde binlerce kuş vardır. İçimden dedim ki bizde de bu kadar heybetli ağaçlar bulunsa keşke. Rengi de dikkatimi çekti.

IMG_3316

Atomium çevresinde bulunan heykellerden biri. Dikkatli bakınca bir şeyler anlatmaya çalışmışlar ama pek anlayamadım doğrusu 🙂

IMG_3321

Burası Japonya’dan bir kare değil. Brüksel’de Japon Kültür merkezi gibi bir yer sanırım.

IMG_3353

Coğrafya derslerinde Avrupa şehirlerinde nüfus yoğunluğu fazladır diye anlatıyoruz. Bu halini görünce “Yanlış mı biliyoruz?” diye geçirdim içimden.  Sokaklar bomboştu çoğu sokakta.

 

IMG_3369

Saint Jacques-sur-Coudenberg Kilisesi

Eglise Saint Jacques sur Coudenberg, Brüksel’in en etkileyici kiliselerinden biridir. Place Royal’e hakim bir noktada bulunan kilise, mimarisi ve çan kulesi ile dikkat çeker. Ortaçağdan 
kalma kilise bir kilisedir. Fransız Devrimi sırasında bazı değişiklikler geçirmiştir.  1802 yılında Katolik kontrolüne geçen bir ibadethanedir. Kiliseye en son eklenen kısımlar çan kulesi ve renkli fresklerdir.

IMG_3389

Otobüsümüzü park ettiğimiz yerden hemen aşağıya doğru yürümeye başladık ve bu heykeli gördüm.  Bazen ne olduğunu anlayamadığımız heykeller karşımıza çıkabiliyor. Bu heykel de onlardan bir mesela. Binalar oldukça eski. Caddeler burada da boştu. Dükkanlar kapalı. Avrupa’da hayat erken bitiyor bunu gözlerimizle görmüş olduk.

IMG_3394

 

Burasının ne mağazası olduğunu sorsam doğru yanıt verebilir miydiniz acaba? Burası çikolata satan bir mağaza. Biz içeri girmeye çekindik açıkçası.  geriye dönüp bakınca çok fotoğraf çektiğimi sanıyorum ancak bazı noktaları anlatmak için daha çok fotoğraf çekseydim daha iyi olurdu dediğim çok olmuştur. Burdaki fotoğraf içinde aynısını düşündüm.

IMG_3407

Kızlarımla Grand Palace meydanına doğru yürürüyoruz.  Hava ağustos ayı olmasına rağmen serindi.  O yüzden yanınızda mutlaka ve mutlaka kalın bir giyecek almanızda fayda var.

 

IMG_3416

Meydana giderken binalar dikkatimi çekti. Avrupa mimarisi  çok estetik bence. Bizim gibi dümdüz bir bina inşa etmiyorlar. Dış cephelerine  önem veriyorlar.

IMG_3417

Brüksel’de bir cafedeki fiyat listesi

Avrupa’daki fiyatları merak edenler olabilir.  Size fikir vermesi açısından paylaşmak istedim.

 

IMG_3419

Bazı müdavimleri vardır. Her ülkede her şehirde Hard Rock kafeye gidip ordan bir hatıra almak gibi. Nevincim bu sözüm senin için 🙂

 

GRAND PALACE MEYDANI

Grand Place Meydanı’nda görebileceğiniz kısım ve eserlerden bazıları 15. yüzyıldan kalma ünlü Hotel Ville , Ağustos ayında 5 günlük bir sergide düzenlenen Tapis de Fleurs çiçek halısı , bira müzesinin bulunduğu Maison des Brasseurs. Şehrin en ünlü eserlerinden ve sembollerinden olan Manneken Pis (İşeyen Çocuk Heykeli) meydana hemen yakın konumda yer alır.

20150727_163111

 

 

 

IMG_3443

 

IMG_3444

Binayı tam sığdıramadığım için iki resmi de ekledim.

 

 

20150727_162953

Bu meydan her daim kalabalık.

IMG_3475

 

IMG_3476

Brüksel’e gittiğiniz zaman waffle yiyebilirsiniz. Ama Türkiye’dekilere pek benzemiyor. Hamuru daha kalın.

 

IMG_3409

Trafik sorunu yaşamamak için bizim ülkemizde de bu arabaların çoğalması gerekiyor.

IMG_3447

Çocukların bayram yapacağı bir şehir Brüksel. Her yer çikolata ve şekerleme mağazaları ile dolu.

IMG_3456

Biz de çikolata aldık bol bol. Ama fiyatlarının çok ucuz olduğunu söyleyemeyeceğim.  Ordayken pek anlamıyorsun da geriye dönüp bakınca o fiyata burda daha da güzellerini alabilirmişim.

IMG_3480

Palais de Justice-Justitiepaleis(Adliye)

 

IMG_3493

 

 

IMG_3488

Brüksel

Adliye’nin olduğu yerden tüm Brüksel’i görebilirsiniz.

 

IMG_3537

Brüksel’de Tramvay

Brüksel’de ölümün eşiğinden döndük diyebiliriz. Bu resimde de benzeri olmak üzere gibi. Biz virajı dönerken şöförümüz görmedi sanırım. 10 cm kaldı çarpışmamıza. Gelip bakınca bu resim de benzeşiyor. Gezimiz burnumuzdan gelebilirdi. Allah’a bin şükür sağlam kalabildik.

2 Responses to BRÜKSEL GEZİ YAZISI

  1. BobbuBrowne dedi ki:

    Hello! Cool post, amazing!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir