OLİMPOS ÇIRALI SAHİLİ

ÇIRALI YANARTAŞ
 Olimpos’un Sönmeyen Ateşi: Yanartaş, Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı köyü yakınlarında küçük, tarihi ve turistik önemi olan doğalgaz  kaynağı. Denize yakın manzaralı bir konumda yer alır, taşlar arasından çıkan alevler turistlerin ilgisini çekmektedir.
Yanartaş’a gittiğimizde büyük kızım daha 9 aylıktı.Dedesi de bizimle tura gelmişti.Bizde kızımı aşağıda ona emanet edip tırmandık.Uzun ve bol merdivenli bir çıkıştan sonra vardık.İnsan hayreter içinde kalıyor. Eski insanlar burayı nasıl buldu. Ayrıca M.Ö den beri bu ateş hiç sönmedi ise niye bu doğal gazı hala kullanım için taşımıyorlar.

Antalya Kemer’e bağli ÇIRALI  beldesi, “Güneşi, denizi ve doğa güzelliklerinin” yanı sıra tarihi zenginlikleriyle insanlarin ilgisini çekmektedir. Güney ucunda Olympos antik kenti, kuzey batisinda Yanartas (Chimera) bulunmaktadır.  
   Özel aracinizla : Antalya’dan Kumluca-Kaş istikametine doğru Tekirova dan sonra Çirali 7 km tabelasindan sola dönün.

               

 

Dağların zirvesine doğru yollara düştük.

Manzara herşeye değerdi tabiki.

 

 

 

 

 

Çakmağı çaktığınız yer yanıyor.

OLİMPOS
Olimpos, Türkiye’nin güney sahilinde Akdeniz’in incisi olan sıcak Antalyamızın önemli bir antik liman kentidir. Likya (antik dönemde batı Antalya)’nın en önemli limanlarından ikisine sahip olan kent günümüzde yerli-yabancı birçok turisti eşsiz ve doğal tabiatıyla karşılamaktadır. Sahile gidilen yolda aynı zamanda defne ağaçları arasındaki Roma, Bizans dönemine ait Olimpos kenti kalıntılarını ziyaret edebilme ve bol bol fotoğraf çekebilme şansına da sahipsiniz. Tarihsel ve doğal cazibesinin yanı sıra Olimpos sahili nesli tükenmekte olan Caretta Carettaların (iri deniz kaplumbağası) yumurtalarını bıraktığı Akdeniz ‘in ender sahillerinden biridir. Sahilin doğusundaki Çıralı Köyü’nde Çakal Tepe olarak da adlandırılan binlerce yıldır sönmeyen ateş ocaklarına sahip Yanartaş’ı da görmeden dönmemenizi öneririz.
 Olimpos ta tatlı su ile tuzlu su bir arada bulunuyor.Bizim gittiğimizde duş problemi vardı. Demişlerdi ki denizden çıkın tatlı suda bir yüzün duş almış olursunuz. Tabi tatlı su buz gibi bunu göze almalısınız. Bu arada bol hipi görmek istiyorsanız tam yerine geldiniz. Türkiye de bir Kelebekler Vadisi bir de Olimpos hippilerin geleneksel takılma alanları.

 

Denizi şansınıza bağlı.Çok güzel.Ama bir keresinde de dalgalar pisletmişti. Şansınıza yani.

Buradan içeriye doğru yürüyerek tarihi kalıntılara ulaşabilirsiniz. Müze kart geçerli. Çok zaman olduğu için güncel fiyatı bilmiyorum..

 

 

 

Kalabalık olması gittiğiniz güne ve saate bağlı.Erken gitmeye cumartesi pazar gitmemeye çalışın.

 

Deniz kenarından virajlı yollarla ana caddeye çıkıyorsunuz.

 

One Response to OLİMPOS ÇIRALI SAHİLİ

  1. Trish dedi ki:

    A plinaesgly rational answer. Good to hear from you.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir