MANAVGAT ŞELALESİ

MANAVGAT ŞELALESİ
MANAVGAT Şelalesi, Antalya’nın Manavgat ilçesinde Manavgat Nehri üzerinde bulunan ünlü bir şelaledir.

Antalya’ya 72 km mesafededir. Manavgat ilçesinin 3 km kuzeyinde bulunan ve adını bu ilçeden alan şelale, ırmak sularının 3-4 m’lik bir falezden düşmesiyle meydana gelir. Az bir yükseklikten dökülmesine rağmen geniş bir alan üzerinde yüksek bir debiyle akar. Ayrıca Manavgat Irmağını besleyen kaynaklardan en büyüğü olan karstik Dumanlı kaynağı, Oymapınar barajı yapıldıktan sonra baraj gölü içinde kalmıştır.

Manavgat şelalesine şehir merkezinden bineceğiniz tekne turu ilede gidebilirisniz.Türkiye de akarsular denge profiline ulaşmadığı için  maalesef taşımacılık yapılamıyor.Bu turda da belirli yere kadar götürüyorlar ondan sonra minübüs ile Manavgat şelalesine götürüyorlar.

 

Bu fotoğraf 15 yıl öncesine ait.şimdi bu alanıda kafe yaptılar.güzel manzarayı çekebilmek için kafede oturmak zorunda kalıyorsunuz.Yada müşterilerin arasından sıyrılıp kaçamak fotoğraf çekiniyorsunuz.yıllar önce Sertap Erener burda reklam çekmişti.O sayede öğrencilerime tarifi kolay oluyordu.

 

MANAVGAT ÇAYI nın suyu yıl boyunca düzenli akmaktadır.Çünkü akdeniz bölgesi karstik kapıya sahip olduğu için zengin yeraltı su kaynaklarına sahiptir.Kaynak sularıyla beslendiği içinde bütün yıl boyunca gürül gürül akar.Hatta çok yağmur yağınca bütün kafelerin olduğu yerleride su basmaktadır.

 

Manavgat Belediyesi şehir merkezine yapay şelale yaptırmış.

 Belkıs harabeleri ve su kemerleri yol boyunca size eşlik ediyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir