FASELİS KEMER

FASELİS
Bey Dağları Olimpos Ulusal Parkı’nın çam ve sedir ormanları arasında yer alan antik Faselis kenti Kemer’in 16 km batısındadır. Antalya – Kumluca karayolunun 57. km’sinden güneye dönüldüğünde yaklaşık 1 km sonra Faselis’e ulaşılır.
Milli park içinde yer alan bu bölgede piknik alanları kullanıma açıktır. Bölgeye karadan ve denizden ulaşılabilmektedir. Ayrıca yat turlarıyla birçok turist Faselis ve kıyı şeridindeki diğer antik siteleri ziyaret etmektedir. Ayrıca çakılsız sahili sayesinde Antalyada ki en güzel plajlardan birine sahiptir.

Havuz gibi bir denize girmek istiyorsanız buraya mutlaka gelin.Tenha oluyor genellikle.Yalnız girişi biraz tuzluya gelebiliyor.çünkü burası tarihi bir mekan olduğu için denize girip gelicem diyemiyorsunuz.Girişte para ödemeden geçemezsiniz.Zaten şehre uzak olduğu için her zaman gidilecek bir yer değil.Ömrünüzde bir kere gitseniz yeter.Yol üzerinde olduğu için tabelaları iyi takip edin .kaçırıp girememe olasılığınız olabilir.

 

Deniz görüldüğü gibi çarşaf gibi.Çok derin değil.benim en hoşuma giden denizlerden birisidir.

KEMER
Kemer de ayışığı parkının yanında Yörük çadırları bulunmakta.biraz yükseltiye sahip olduğu için manzaralı bir yer.O yıllarda hiç para almamalarına karşın son gittiğimizde cüzi bir miktar alıyorlar.ama insan sinir oluyor haliyle.Bunca yıldır rahatlıkla girebildiğimiz doğal park olmuş size müze girişli bir yer.

Biz Kemer i çok sevdiğiz için her gelişimizde bu parka uğrardık.Bu fotoğraflarda  bekarlıktan  kalma.aşağıdaki fotoğrafta benim üniversitedeki yurt sonrada ev arkadaşım olan arkadaşlarıma ait.Onlarla yürüdüğümüz yolu kimse yürümemiştir.oO yıllar hem acemilik hem öğrencilik yılları olunca tabana kuvvet gezdik bütün Antalya yı Kemeri Alanyayı

Bunlarda iki çocuklu gezmelere başlamamız.Ufaklık 6-7 aylıktı.

 

 

Ay ışığı Parkı yazın tıka basa dolu olan güzel bir park.Şimdiki tenha hali daha güzel tabiki.

 

 

 

Yörük çadırlarını ziyaret edebilirsiniz.Nostalji oluyor.

 

Fotoğraflar bir yıla ait değil.Çok gittiğimiz için farklı mekanları farklı yıllardakileri ekledim.

DEMRE
Myra (Demre) her zaman Likya’nın en önemli şehirlerinden birisi olarak bilinir.
. Myra  haç yollu yapılan bir yer olmuştur. Bu bakımdan Demre Hıristiyan Dünyasının her bakımdan ilgisini çekmiştir. Her yıl 6 Aralık’ta Noel Baba etkinliklerini yapmak geleneksel hale gelmiştir. Myra gibi önemli bir şehirden kalabileceği beklenen kalıntıların birçoğunu bugün Demre’de göremiyoruz. Likya’nın en büyük tiyatrosundan kalanlar bugün ayaktadır ve bu aynı zamanda Likya’nın en iyi korunmuş tiyatrosudur. 29 oturma sırası ve 9-10 bin seyirci kapasiteli tiyatro tepeye yaslanmıştır. Bugün bile bazen festival ve oyunlar için kullanılmaktadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir